КОНАЧНА ПОБЕДА СРПСКЕ ПОЛИТИКЕ: Споменик Стефану Немањи у власништву свих грађана Србије (ФОТО)
Споменик Стефану Немањи, дело познатог руског вајара и академика Александра Рукавишњикова, красиће Савски трг у Београду.
Данас у Старом двору Град Београд је свечано примио споменик Стефану Немањи.
ВЕЛИКИ ЖУПАН ПОНОВО НА ПРЕСТОЛУ! Завршен споменик Стефана Немање у Београду (ФОТО)
Престоница на ушћу двеју река: "Београд на води" унео модеран дух у савску махалу (ВИДЕО/ФОТО)
"ЗАХВАЛАН САМ КРИЗНОМ ШТАБУ И АНИ БРНАБИЋ" Весић поручио: Испоштовали су наше аргументе са попуштањем мера
Заменик градоначелника Београда Горан Весић, заменица председника Скупштине Града Београда Андреа Радуловић, секретар за културу Иван Карл, представник аутора вајара Александра Рукавишњикова у Србији Олег Лашкарев и представник аутора вајара за уметност у свету Алан Казијев потписали су записник о примопредаји споменика Стефану Немањи.
- Данас је велики дан за Београд и за Србију. Данас је наш народ постао власник споменика Стефану Немањи, споменика који чекамо осам векова. Осам векова је требало да се подигне споменик Стефану Немањи, све док председник Србије Александар Вучић, први српски лидер, није сетио и предложио да Стефан Немања добије споменик - рекао је Горан Весић.
Он се захвалио свима који су учествовали у овом пројекту и нагласио како је ово посао за векове и да ће историја судити да ли је добро искоришћена шанса.
- Ово је споменик који је коначна победа српске политике у Србији. Споменик у коме ми као Срби коначно кажемо "ја се не стидим, ја се поносим својом историјом, својим владарима, својом културом", да смо стари европски народ који је овде вековима. Хвала свима који су нам помогли да се осећамо тако поносно. Највише хвала председнику Вучићу који је обезбедио новац да се споменик подигне - изјавио је Весић и нагласио како ће то бити место подсећања нашим људима зашто славимо своју историју, али и место на коме ће се наши гости подсетити ко смо и одакле смо.
Обратио се и амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко који је рекао да је јако задовољан послом који је обављен и да то представља круну сарадње наших земаља. Истакао је да је посебно задовољан што се овај пројекат завршава баш на крају године и да има значај за Србију и за руски народ.
- Ово је духовни пројекат, културни пројекат. Ја могу на неки начин да упоредим стварање споменика Стефана Немање са величанственим Храмом Светог Саве. Русија даје и Руси дају свој допринос стварању ових величанствених објеката у Србији с обзиром на нашу заједничку традицију, блискост, заједничку културу, духовност и веру. Овај споменик ће обележавати и чувати српску традицију, српско наслеђе... - рекао је руски амбасадор и додао како је задовољан што је познати и велики руски вајар направио овај споменик и да је сигуран да је успео да угради основне садржаје оног што је Стефан Немања направио за српски народ уједињујући га и дајући му снагу и понос.
Амбасадор се захвалио свима и посебно истакао захвалност председнику Вучићу "који је покренуо ову иницијативу гледајући у будућност државе".
Такође, у Старом двору се обратио Олег Лашкарев, представник аутора вајара Рукавишњикова у Србији. Он је у име вајара Александра Рукавишњикова упутио честитке поводом завршетка постављања споменика Стефану Немањи. Рекао је како је за њега од посебног значаја што ће овај споменик стајати баш у "братској Србији и њеном главном граду Београду".
Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је да један народ, између осталог, великим чини његова култура сећања и континуитет у ономе што је добро и да има много народа, али мало нација.
- Српски народ нацијом је учинило неколико важних историјских личности. А једна која се у нашој историји може назвати каменом међашем, неко ко је био претходница пунолества српске нације, јесте личност великог жупана Стефана Немање, као и свих Немањића који су наш народ и државу уписали у мапу сећања читавог света - указао је Селаковић.
- На иницијативу тадашњег председника Владе Србије Александра Вучића, данас у руке Града Београда и нашег народа прелази ово изузетно, и на првом месту оригинално, решење спомен-комплекса - закључио је он.