ОД 1. СЕПТЕМБРА ОДВАЈАЊЕ ВАКЦИНИСАНИХ И НЕВАКЦИНИСАНИХ ЂАКА? Шта о овом предлогу кажу родитељи и шта чека малишане
Министарство просвете ће, како је навео министар Бранко Ружић, одлуку о настави у новој школској години донети консултујући се с кризним штабом и пратећи епидемиолошку ситуацију.
Став др Предрага Кона, епидемиолога из кризног штаба, изнет у интервјуу Куриру да је једино логично решење за почетак школске године раздвајање ученика старијих од 12 година, тако што ће вакцинисани ићи на наставу, а невакцинисани је пратити онлајн, изазвао је праву буру у Србији, па и побуну. На све то проблем је и што половина запослених у систему образовања, од 145.000 њих, није вакцинисана!
КО ИМА ПРАВО НА ПОВРАЋАЈ НОВЦА ОД ПЦР ТЕСТА: Директорка РФЗО Сања Радојевић објаснила која је процедура
СВИ СУ ПРИТРЧАЛИ У ПОМОЋ: Пожар на Ибарској, горела фирма код Љига
ТУРСКА ЈОШ УВЕК ГОРИ, А ШТА ЈЕ СА СРПСКИМ ТУРИСТИМА: Огласио се амбасадор Србије - постоје још два жаришта (ВИДЕО)
Доктор Кон је и јуче остао при свом ставу изнетом понављајући да је "одвајање ученика логично", и то тим пре што је "свега неколико хиљада деце од готово 600.000 њих школског узраста, за који се препоручује вакцинација, примило цепиво, те је логично да се направи систем који би омогућио регуларну наставу, а и спречио заражавање међу њима". Међутим, изјавио је Кон за Танјуг, а пренео Мондо, свестан је да је то превише комплексно да би било идеално, те наводи да "Батут" и Министарство просвете размишљају о организовању наставе тако да што мање буде онлајн.
Министарство просвете ће, како је навео министар Бранко Ружић, одлуку о настави у новој школској години донети консултујући се с кризним штабом и пратећи епидемиолошку ситуацију.
- У сваком тренутку приоритет су здравље и безбедност деце и запослених - навео је Ружић, док је из Министарства просвете дат податак да је 50% вакцинисаних од 145.000 запослених у систему образовања и васпитања.
Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије, "прилично је изненађена решењем које нуди др Кон, будући да се о вакцинацији деце прича јако кратко и да је само 4.000 њих школског узраста вакцинисано".
11. јуна 2021. Агенција за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) одобрила "Фајзерову" вакцину за старије од 12 година
- 600.000 ученика би могло да прими вакцину против короне
- 4.000 ђака досад вакцинисано
- 145.000 запослених има у систему образовања и васпитања
- 50% запослених у просвети је вакцинисано
- 769.000 ученика лане похађало наставу у основним и средњим школама
- 524.000 основаца лане било у Србији
- 245.000 ученика има у средњим школама
- Мало је остао до 1. септембра да би вакцинација могла да се спроведе, све и да родитељи пристају. А ако би се увело одвајање деце, то би значило да ће готово сви старији од 12 година на онлајн наставу. А видели смо да ђаци много мање науче на онлајн настави него у школи - каже Јанковићева.
Упитана за могућу обавезну вакцинацију просветних радника, каже да је "против репресивних мера", али не и против тога да услов за долазак на посао буде вакцина или негативан тест:
- Зашто да не, наш народ је познат да ништа не ради док не добије по џепу.
А Драгана Соћанин, оснивачица удружења Родитељ, каже би у случају да прође Конов предлог настали хаос и права бура.
- Ако би једни ишли у школу, а дуги не, био би општи хаос, наставници би тотално полудели и давали отказе. Али већи проблем је што су родитељи уплашени, доступне су свакакве информације, па и нетачне и лажне. Неки јесу вакцинисали децу, али је много оних који су пелцовани, али плаше се да деци дају вакцину. Они нису против вакцине, али многе ствари су им нејасне, недостају им информације, охрабрење и уверење да је вакцина безбедна за децу. А они који никако неће вакцину посебна су прича - каже Соћанинова и додаје да је њено дете од 16 година вакцинисано.
У разговору с мајком детета од 12 година, која је вакцинисана, али не жели да то буде и њена ћерка.
- Свугде су те вакцине препоручене углавном за децу која имају тешка обољења, а пошто је моје здраво, зашто бих ризиковала, не знам какве су све последице. Друго смо ми одрасли. А да децу у школи деле по вакцинисаности, уопште није у реду - каже жена која неће да јој име помињемо, док мајка поред ње, такође вакцинисана, додаје:
- Моје дете је прележало корону тако што је један дан имало температуру 37,5. И што бих га сада вакцинисала? А о одвајању тек немам коментар! Брука.
Др Оливера Остојић, начелница дечје болнице у КБЦ "Драгиша Мишовић", где је тренутно четворо деце оболеле од ковида, каже за Курир да су вакцинацију деце старије од 12 година одобрили и америчка ФДА, и европкса ЕМА, као и наш АЛИМС:
- Све те релевантне агенције потврдиле су да је вакцина безбедна за децу, на којима су и рађена испитивања, као и да нема никакав реалан разлог да изазове стерилитет, како се прича. Ова вакцина, као и све друге које се дају деци по календару обавезне имунизације, може изазвати тренутну реакцију - оток на месту убода, црвенило, температуру, и то је све уобичајено. А корона код тинејџера зна да буде врло незгодна, имали смо децу с обостраним упалама плућа, као код одраслих. Уз то, децу треба вакцинисати јер се много крећу, па и преносе вирус. И родитељи млађих од 12 година обавезно да се вакцинишу, да тако заштите децу. Наравно, мере - маска и дистанца се подразумевају.
Проф. др Тања Јовановић
Одвојити ђаке
Вирусологиња проф. др Тања Јовановић сагласна је с др Коном и истиче да вакцинација нема алтернативу.
- Или ће сви бити вакцинисани и ићи на наставу онако како треба, или ће бити невакцинисани и пратити наставу онлајн, као што је то било у протекле две школске године. Уз то, да се ја питам, увела бих обавезну вакцинацију за све који су у контакту с великим бројем људи, а то су, између осталог, и запослени у просвети - наводи проф. Јовановић.
Проф. др Бранислав Тиодоровић
Школама препоручена вакцинација
И епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић потврдио је да је кризни штаб заузео став да се снажно препоручи вакцинација ученика старијих од 12 година.
- Ту препоруку је школама послало Министарство просвете у сарадњи с "Батутом" - казао је за Б92.