Ларвицидни третман никад није био лакши: ЈКП "Градска чистоћа" добила нову опрему - приступачност терена више није проблем (ФОТО/ВИДЕО)
Ларвицидни третман представља активности које се предузимају на сузбијању ларви комараца хемијским и биолошким средствима по стаништима на којима се оне одржавају и развијају.
Ларве комараца развијају се у стајаћим водама различитог степена чистоће. Најчешћа станишта ларви комараца су: баре, канали, мртваје, разливи река, црпне станице, шахтови, вазе, кофе, бурад у којима се лагерује вода, базени, појилишта, гуме, дивље депоније.
На територији града Београда налази се око 3.500 км дренажно мелиорационих канала, као и 180 км претежно неуређених приобаља тј. кубика који се простиру дуж Саве и Дунава. Обилне падавине условљавају накупљање воде у удубљењима у земљишту и изливање воде из река Саве и Дунава у околне кубике што представља идеална станишта за раст и развиће ларви комараца.
БЕОГРАЂАНИ ЈУТРОС ОСТАЛИ У ЧУДУ Један аутомобил на улицама изненадио СВЕ, на таблицама имао ОВУ поруку (ФОТО)
ХАОС У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА: Таксиста након ФИЗИЧКОГ ОБРАЧУНА возио пролазника на ХАУБИ - језив снимак
ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ ЗЕМУНА У НОВОМ РУХУ: Реконструисано здање од септембра отвара врата посетиоцима
Ларве комараца служе и као храна грабљивим инсектима, рибама, рачићима и пауцима. Међутим, без обзира на бројност коју природни непријатељи комараца могу достићи они никада нису у стању да конзумирају значајан део популација сачињених од билиона јединки које свој живот у воденој средини заврше за веома кратко време, зато је неопходно применити одговарајуће мере за сузбијање ларви комарацала
За ларвицидни третман комараца користе се биоцидни производи који могу бити на бази биолошких активних супстанци тј. бактерија или на бази хемијских активних супстанци (нпр. пирипроксифен) које делују као регулатори раста ларви комараца. Препоручљиве дозе препарата могу да варирају зависно од загађености воде и брзине протока. Ако је вода чиста и стајаћа онда се употребљавају најниже дозвољене дозе, уколико се ради о водама загађеним органским материјама доза препарата се повећава до горње границе.
Ларвицидни третман се спроводи од марта до октобра у зависности од бројности ларви комараца, као и климатско метеоролошких услова.
- Градска чистоћа је за ову сезону набавила два амфибијска возила, која имају погон 8x8, за њих нема препрека. Она нам сада служе првенствено за превенцију комараца, односно ларвицидни третман. Захваљујући њима ми сада можемо да стигнемо до терена до којих другим возилима нисмо могли. Теренским возилом не може да се приђе ближе реци због муља, а чамцем не можемо због растиња - рекла је Мирјана Цакић, портпарол "Чистоће", да на данашњем представљаљу нових возила овог градског предузећа.
- Радимо свакодневно сузбијање комараца, теренским возилима, чамцима и амфибијама. Планирмо и још једну акцију пред првомајске празнике јер желимо да што више заштитимо наше грађане - рекла је Цакићева.
Поред амфибијских возила, стигао је и један чамац, који ће такође помоћи сузбијању комараца. Очекује се да средином године стигне и други.
У ЈКП „Градска чистоћа“ Београд, Сектор екологије и унапређења животне, стигла су два амфибијска возила која ће спровођење третмана ларви комараца учинити још бржим и ефикаснијим.
Ларвицидни третман у циљу смањења бројности комараца спроводи се од средине марта у Београду претежно на каналима, каналиским мрежама и изливима Саве и Дунава. Третман ларви комараца спроводи се ручно апликацијом средства на водене површине, а оперативци до локација стижу помоћу 40 теренских возила, чамцем, а од сада и помоћу две нове амфибије.
Амфибија је посебна врста моторног возила које се може кретати по земљи и води. Када се креће по земљи користи погон точковима, док се за кретање по води користе посебни пропелери односно елисе. Због своје мултифункционалности и могућности кретања на више начина, амфибијска возила олакшаће рад оперативцима на терену и омогућити спровођења ларвицидног третмана на локацијама до који се никада раније није стизало.
Поред ларвицидног третмана захваљујући амфибијама почиње да се ради и мониторинг ларви на до данас недоступним локацијама.
- Неборбене амфибије се у многим земљама користе чак и за туристичке обиласке, док ће наше амфибије са погоном 8x8 бити намењена за рад на превенцији и сузбијању комарца и представљаће незмањивог помоћника у овом послу. За ова возила практично не постоје препреке тако да ће од сада наше екипе успевати да лаарвицидним третманом обухвате локације до којих никада нисмо успели да стигнемо. За теренска возила нераван терен не представља проблем, али не можемо стићи до свих излива река јер нас у томе спречава муљ, док нас чамцима са река у приласку спречава густо растиње кроз које не можемо да се пробијемо. У овом случају амфибије решавају проблем, а резултат ће надамо се бити смањена бројност одрааслих комарца. Очекујемо да се они појаве средином маја када ћемо у складу са мониторингом и временским прикликама кренути и сузбијање одраслих комараца паралелно са наставком ларвицидног третмана - рекао је Марко Попадић, директор ЈКП „Градска чистоћа“.