Larvicidni tretman nikad nije bio lakši: JKP "Gradska čistoća" dobila novu opremu - pristupačnost terena više nije problem (FOTO/VIDEO)
Larvicidni tretman predstavlja aktivnosti koje se preduzimaju na suzbijanju larvi komaraca hemijskim i biološkim sredstvima po staništima na kojima se one održavaju i razvijaju.
Larve komaraca razvijaju se u stajaćim vodama različitog stepena čistoće. Najčešća staništa larvi komaraca su: bare, kanali, mrtvaje, razlivi reka, crpne stanice, šahtovi, vaze, kofe, burad u kojima se lageruje voda, bazeni, pojilišta, gume, divlje deponije.
Na teritoriji grada Beograda nalazi se oko 3.500 km drenažno melioracionih kanala, kao i 180 km pretežno neuređenih priobalja tj. kubika koji se prostiru duž Save i Dunava. Obilne padavine uslovljavaju nakupljanje vode u udubljenjima u zemljištu i izlivanje vode iz reka Save i Dunava u okolne kubike što predstavlja idealna staništa za rast i razviće larvi komaraca.
BEOGRAĐANI JUTROS OSTALI U ČUDU Jedan automobil na ulicama iznenadio SVE, na tablicama imao OVU poruku (FOTO)
HAOS U CENTRU BEOGRADA: Taksista nakon FIZIČKOG OBRAČUNA vozio prolaznika na HAUBI - jeziv snimak
ZAVIČAJNI MUZEJ ZEMUNA U NOVOM RUHU: Rekonstruisano zdanje od septembra otvara vrata posetiocima
Larve komaraca služe i kao hrana grabljivim insektima, ribama, račićima i paucima. Međutim, bez obzira na brojnost koju prirodni neprijatelji komaraca mogu dostići oni nikada nisu u stanju da konzumiraju značajan deo populacija sačinjenih od biliona jedinki koje svoj život u vodenoj sredini završe za veoma kratko vreme, zato je neophodno primeniti odgovarajuće mere za suzbijanje larvi komaracala
Za larvicidni tretman komaraca koriste se biocidni proizvodi koji mogu biti na bazi bioloških aktivnih supstanci tj. bakterija ili na bazi hemijskih aktivnih supstanci (npr. piriproksifen) koje deluju kao regulatori rasta larvi komaraca. Preporučljive doze preparata mogu da variraju zavisno od zagađenosti vode i brzine protoka. Ako je voda čista i stajaća onda se upotrebljavaju najniže dozvoljene doze, ukoliko se radi o vodama zagađenim organskim materijama doza preparata se povećava do gornje granice.
Larvicidni tretman se sprovodi od marta do oktobra u zavisnosti od brojnosti larvi komaraca, kao i klimatsko meteoroloških uslova.
- Gradska čistoća je za ovu sezonu nabavila dva amfibijska vozila, koja imaju pogon 8x8, za njih nema prepreka. Ona nam sada služe prvenstveno za prevenciju komaraca, odnosno larvicidni tretman. Zahvaljujući njima mi sada možemo da stignemo do terena do kojih drugim vozilima nismo mogli. Terenskim vozilom ne može da se priđe bliže reci zbog mulja, a čamcem ne možemo zbog rastinja - rekla je Mirjana Cakić, portparol "Čistoće", da na današnjem predstavljalju novih vozila ovog gradskog preduzeća.
- Radimo svakodnevno suzbijanje komaraca, terenskim vozilima, čamcima i amfibijama. Planirmo i još jednu akciju pred prvomajske praznike jer želimo da što više zaštitimo naše građane - rekla je Cakićeva.
Pored amfibijskih vozila, stigao je i jedan čamac, koji će takođe pomoći suzbijanju komaraca. Očekuje se da sredinom godine stigne i drugi.
U JKP „Gradska čistoća“ Beograd, Sektor ekologije i unapređenja životne, stigla su dva amfibijska vozila koja će sprovođenje tretmana larvi komaraca učiniti još bržim i efikasnijim.
Larvicidni tretman u cilju smanjenja brojnosti komaraca sprovodi se od sredine marta u Beogradu pretežno na kanalima, kanaliskim mrežama i izlivima Save i Dunava. Tretman larvi komaraca sprovodi se ručno aplikacijom sredstva na vodene površine, a operativci do lokacija stižu pomoću 40 terenskih vozila, čamcem, a od sada i pomoću dve nove amfibije.
Amfibija je posebna vrsta motornog vozila koje se može kretati po zemlji i vodi. Kada se kreće po zemlji koristi pogon točkovima, dok se za kretanje po vodi koriste posebni propeleri odnosno elise. Zbog svoje multifunkcionalnosti i mogućnosti kretanja na više načina, amfibijska vozila olakšaće rad operativcima na terenu i omogućiti sprovođenja larvicidnog tretmana na lokacijama do koji se nikada ranije nije stizalo.
Pored larvicidnog tretmana zahvaljujući amfibijama počinje da se radi i monitoring larvi na do danas nedostupnim lokacijama.
- Neborbene amfibije se u mnogim zemljama koriste čak i za turističke obilaske, dok će naše amfibije sa pogonom 8x8 biti namenjena za rad na prevenciji i suzbijanju komarca i predstavljaće nezmanjivog pomoćnika u ovom poslu. Za ova vozila praktično ne postoje prepreke tako da će od sada naše ekipe uspevati da laarvicidnim tretmanom obuhvate lokacije do kojih nikada nismo uspeli da stignemo. Za terenska vozila neravan teren ne predstavlja problem, ali ne možemo stići do svih izliva reka jer nas u tome sprečava mulj, dok nas čamcima sa reka u prilasku sprečava gusto rastinje kroz koje ne možemo da se probijemo. U ovom slučaju amfibije rešavaju problem, a rezultat će nadamo se biti smanjena brojnost odraaslih komarca. Očekujemo da se oni pojave sredinom maja kada ćemo u skladu sa monitoringom i vremenskim priklikama krenuti i suzbijanje odraslih komaraca paralelno sa nastavkom larvicidnog tretmana - rekao je Marko Popadić, direktor JKP „Gradska čistoća“.