БЕОГРАДУ НЕДОСТАЈУ ЛЕКАРИ СПЕЦИЈАЛИСТИ: Број пацијената се повећава, а ове ординације вапе за новим докторима!
Највише недостаје офталмолога и ОРЛ специјалиста
Уместо нормативом предвиђених 30.000 становника по специјалисти за ухо, гло и нос (оториноларинголога), у 2019. години се један лекар, у просеку, бринуо о 48.423 Београђана, а на специјализацији их је било скоро пет пута више, наводи се у публикацији градског Завода за јавно здравље - "Здравствена заштита у Београду", у периоду од 2010. до 2019. године.
ВАРЉИВО СУНЦЕ ЈУНА: Време данас летње али крајем дана и сутра стиже нова промена
ТРЕЋА ДОЗА ЋЕ БИТИ НЕОПХОДНА? Др Тиодоровиц: Биће као код сезонског грипа!
ДЕСЕТ ПРЕДЛОГА ЗА СТИМУЛАЦИЈУ МЛАДИХ: Др Ђерлек зна како би могли да мотивишу младе да се вакцинишу!
Такође, и број офталмолога, у посматраном периоду, мањи је за трећину. Проблеми са "мањком" белих мантила биће решени са завршетком школовања младих специјалиста.
Како наводе аутори, већ десет година у престоници је мање лекара за ухо, грло и нос него што је нормирано. У 2019. години је, број грађана по оториноларингологу, био за 60 одсто већи од предвиђеног. Анализа је показала да је на погоршање ситуације последњих година утицао потпуни недостатак ОРЛ лекара у појединим домовима здравља. Тако, од 2014. године ДЗ Сопот нема стручњака из ове области, од 2017. ДЗ Барајево. Дом здравља Савски венац од 2018. нема стално запосленог специјалисту. Са циљем одржања минимума процеса рада, из сопствених средстава је ангажовао лекара.
Анализа је показала да је за деценију број специјалиста ОРЛ смањен за петину. У 2010. години их је било 44 и само четири на специјализацији, а у 2019. на "евиденцији" их је 35 и 19 на усавршавању за специјалисту из ове области. Здравственим нормативима је предвиђено 3,4 лекара на 100.000 становника. У 2019. години их је било 2,1, а 2010. - 2,7. Највише пацијената у дану прегледали су оториноларинголози на Чукарици - 39,2, Вождовцу - 34,8 и Палилули - 34,7, док је најмање пацијената ушло у ординације на Врачару - 18, Старом граду - 22,5 и Лазаревцу - 24.
Проблеми са недостатком кадра постоје и у служби офталмологије. Статистика показује да их је у 2010. години било 57, а у 2019. - 40, а број оних који су на специјализацији је повећан чак седам пута, са два на 14. Домови здравља у Лазаревцу, Сопоту и Обреновцу немају запосленог офталмолога. На једног специјалисту долази 42.370 становника, а "нормом" је предвиђено 30.000. Најтежа ситуација је у Новом Београду, где недостаје четири лекара.
Публикација "Здравствена заштита у Београду" је настала у оквиру пројекта "Анализа и акциони план унапређења здравствене заштите у Београду", који је финансирао Секретаријат за здравство.
Крајњи циљ је постизање квалитетне, безбедне и сигурне здравствене заштите, коју у интересу корисника, заједнички унапређују и развијају кључни актери у здравственом систему. Осим примарне здравствене заштите и службе педијатрије, здравствене заштите одраслог становништа и рад специјалистичких служби, анализа је обухватила и болнице.