ОВО ЈЕ САДА НАЈЕЗДА! ДА ЛИ НАМ ПРЕТИ ЕПИДЕМИЈА? Преносилац опасног вируса сада и на Карабурми (ВИДЕО)
Током ноћи снимљена је још једна лисица.
Након што је пре неколико недеља снимљена лисица на Дорћолу, током ове ноћи забележен је сличан снимак и на Карабурми.
ПОЗНАТИ ПРЕНОСИЛАЦ БЕСНИЛА НА ДОРЋОЛУ: Да ли смо свесни колико је ова звер опасна? (ВИДЕО)
ПОЗНАТИ ПРЕНОСИЛАЦ БЕСНИЛА НА ДОРЋОЛУ: Да ли смо свесни колико је ова звер опасна? (ВИДЕО)
ТУЖАН ПРИЗОР У БЕОГРАДУ: Лисица се појавила код школе, бркала по контејнеру па нестала у потрази за храном (ВИДЕО)
ЛИСИЦА НАПАЛА И ИЗУЈЕДАЛА ПОЛИТИЧАРА: Човек кренуо на гласање кад га је заскочила с леђа! (ВИДЕО)
ЛИСИЦА НАПАЛА И ИЗУЈЕДАЛА ПОЛИТИЧАРА: Човек кренуо на гласање кад га је заскочила с леђа! (ВИДЕО)
- Лисица у Патриса Лумумбе (Карабурма) – стоји у објашњењу снимка.
Иако ово делује као симпатичан призор увек би прво требало имати на уму да су управо лисице, поред вукова, главни преносиоци бесниа на нашим просторима.
Ове звери се, у потрази за храном, спуштају до насеља где долазе у сукоб са псима и инфицирају их.
Вирус беснила доспева у рану или ткива човека када га угризу оболеле животиње, или га лижу по повређеној или испуцалој кожи.
Клиничка слика беснила
Након уједа бесне животиње наступа период инкубације који може бити различито дуг, кретати се од од неколико дана до више година. Болест почиње продромним знацима који су некарактеристични а састоје се од малаксалости, замора, главобоље, анорексије и грознице. У отприлике 50% пацијената се на месту уједа јављају бол или парестезије. Овај стадијум траје 2-4 дана. Болесници често безразложно мењају ћуд и постају раздражљиви, узнемирени или утучени и потиштени. Беже од куће без разлога. Жале се на несаницу, главобољу, несаницу, бол у ждрелу, трбуху, повраћање или пролив. Након овог стадијума болест се може манифестовати у два клиничка облика:
Фуриозно беснило-већина оболелих има ову форму болести, изражени су психомоторни немир, промене понашања, халуцинације, раздражљивост. Међу првим симптомима се јављају грчеви фарингеалне мускулатуре, па болесник једва може да прогута мало течности, уз страх од пијења воде што се зове хидрофобија. Довољно је да чује шум воде или да помисли на пијење воде па да добије грчеве мишића ждрела и гркљана који могу трајати од 1-5 минута. Болесници обилно слинаве, зноје се, стално су у покрету, бришу се и уплашени су. Овакво стање траје 2-3 дана, а затим наступају парализе прво кранијалних нерава, па дисајне мускулатуре. Смрт наступа за 4-5 дана са помућењем свести и знацима респираторне инсуфицијенције.