НЕ ДАМО ЉУБУ, А ЉУБА НЕ ДА ФОТЕЉУ: Шта се крије иза смене директора школе?
Први септембар је традиционално први дан школе за многе ђаке, али то није случај са ђацима ОШ “Светозар Милетић” у Земуну, где је смењен директор те школе Љубомир Мосуровић. Наиме, Мосуровић одбија да прихвати одлуку Министарства просвете већ организује протестни скуп, чиме је грубо прекршио закон и искористио децу за сопствену корист.
Да дојучерашњи директор школе "Светозар Милетић" Љубомир Мосуровић користи децу и њихове родитеље, може се видети и по томе што је данас за 18х заказао родитељски састанак целе школе и да након тог састанка жели да изведе и родитеље и децу и да то престави као масован протест што је тешка злоупотреба деце и непоштовање закона.
Тим поводом, контактирали смо министра просвете Младена Шарчевића, како би утврдили због чега је Мосуровић смењен и зашто није дошло до почетка наставе, као у осталим школама.
- То што сада протестују да Мусуровић не буде смењен једноставно је врста притиска пред којим нећу да посустанем. Врло јасно сам комуницирао са њима, и објаснио им шта је разлог за његову смену. Њему је, наиме, још пре шест месеци скренута пажња да не може да ради како ради и већ једном је покушана његова смена. Но, заиста је врло јасно објашњено родитељима који су разлози, а има их у две групе, и то четири тежа и четири лакша. Да су само та четири лакша, па још и да дискутујемо, али овако не можемо. Не може да се бира школски одбор како коме одговара, нити да се не види да ли су ти људи прошли процену, да ли су осуђивани или врше више функција. Ако њима то није довољно, нека раде шта хоће. Ја се држим закона и радићу по закону- истиче Шарчевић и додаје:
-Није ситница да човек запошљава мимо стандарда који су прописани за рад у просвети и сличне ствари. Не желим тиме ни да се бавим. Они врше одређену врсту опструкције, а овде је врло јасно да Мусуровић сам то организује и да је на тај начин показао манир. Сачекаћу свакако развој догађаја, па ћу одлучити шта и како по том питању, а да се повуче наша одлука, то је смешно – закључује министар.
Ко је организатор протеста?
Да Мосуровић сам организује протесте, говори чињеница да сам штампа беџеве и заказује родитељски састанак, чиме манипулише родитељима и злоупотребљава децу. Наиме, његова благајница са платом од 25.000 динара има свој козметички салон, а на сина аутоперионицу на Старом сајмишту и штампарију. У тој штампарији се штампају беџеви “Не дамо Љубу”.
Мосуровић такође има и Фејсбук групу “Не дамо Љубу” чија организација и рад подсећа на рад групе “Не давимо Београд”, и како се сазнаје, Мосуровић блиско сарађује и добија инструкције од Саше Јанковића који на овај начин жели да добије јефтине поене за градске изборе који се одржавају у Београду почетком следеће године и да прикажу министра Шарчевића као особу која не мисли на интересе ђака.
Да то није тачно, потврдило нам је Министарство просвете, пославши нам детаљан опис прекршаја које је Љубомир Мосуровић начинио и због чега је донета законска одлука да буде смењен.
- Незаконит пријем у радни однос запослених који нису имали потребан степен стручне спреме, имали су само основне студије 240 бодова а не и мастер како Закон о основама система образовања и васпитања (ЗОСОВ) прописује у чл. 8.
- Начин заснивања радног односа са троје запослених је такође у супротности са чланом 132. ЗОСОВ.
- Број ученика у одељењима већи је од прописаног(највише до 30 ученика) Законом.
- Школа није доставила доказе за чланове Школског одбора да испуњавају услове о неосуђиваности што је предвиђено чланом 54. став 11. тачка 4. ЗОСОВ.
- Да чланови Школског одбора нису чланови другог Органа управљања што је такође предвиђено чланом 54. став 11. тачка 2. ЗОСОВ;
- Седницама Школског одбора не присуствују редовно чланови синдиката, ни ученичког парламента што је предвиђено Законом.
- Школски одбор је донео незакониту Одлуку о препорученом износу родитељског динара у износу од 1.400 дин. Мада је ово у Закону искључиво овлашћење Савета родитеља школе.
- Школски одбор није донео План стручног усавршавања запослених и није усвајао извештај о његовој реализацији на начин како је предвиђено чланом 57. став 1. тачка 8. Закона;
“Доношењем незаконитих одлука директора и Школског одбора стекли су се услови за увођење привремених мера у складу са чланом 35. Закона”, наводи се у Министарству просвете.
Шта је све скривио Мосуровић?
Ови преступи у пракси значе да, захваљујући незаконитом запошљавању људи без адекватне стручне спреме, без посла су остали технолошки вишкови који су, осим основних, завршили и мастер студије, али немају места јер их незаконито заузимају запослени са само 240 ЕСП бодова.
Иако више од 30 ученика по одељењу делује као мањи прекршај, то заправо значи да ти ђаци немају квалитетну наставу и наставници не могу да им се посвете током осмогодишњег школовања које је најбитније како би дете стекло основе за средњу школу, а касније и факултет.
Повредом закона о оснивању школског одбора, Мосуровић је направио озбиљан прекршај, зато што, уколико се не поставе стручни кадрови који би чинили школски одбор, директор може самостално да управља школом, контролом школског одбора.
Треба напоменути да Мосуровић није на састанке школског одбора звао ни представнике ученичког парламента ни представнике синдиката, чиме је начињен огроман пропуст у контроли рада самог школског одбора. Колико је школски одбор важан говори чињеница да он усваја буџет, одређује где ће деца ићи на екскурзију, бира која ће то туристичка агенција да води децу на екскурзију, чиме се ствара простор за малверзацију. Директор уз помоћ школског одбора одређује и висину ђачког динара, па тако ове године он износи 1.400 динара, на шта се велики број родитеља жалио. Такође, одређује коме и по којој цени ће се издавати школске просторије.
Афера "етно-село"
Мосуровић је планирао и изградњу етно села у Горњем Милановцу и поставио је прототип будућег етно села у дворишту школе, који је представљен као донација из Русије.
Пре три године покренуо је куповину плаца у Памбуковици, где би направио етно село од новца које је прикупљао на име удружења грађана где су донације давали родитељи, међутим плац није купљен и не зна се шта је са тим новцем, а од етно села је остала само дрвена кућица у дворишту школе. Не постоји сагласност од Министарства просвете, нити његови извештаји о томе.
Такође, добио је од општине Горњи Милановац на коришћење стару школу, коју је кренуо да реновира, без сагласности Министарства просвете и поново без икаквих извештаја о томе колико новца је потрошено, с којим одобрењем и у коју сврху.