ОД 20. ОКТОБРА КРЕЋЕ РИГОРОЗНА КОНТРОЛА КАФИЋА И РЕСТОРАНА: Казне иду и до милион динара, нико неће бити поштеђен
После 20. октобра почиње ригорозна контрола буке из угоститељских објеката на основу овлашћења које је комунална милиција добила новим Законом о буци, најавио је Горан Весић.
- Већина угоститеља, њих преко 95 одсто, ради нормално и не праве проблеме својим комшијама. Мањи број њих, посебно оних са сплавова, емитују гласну музику и тероришу Београђане и сада је последњи тренутак да уложе новац у мере заштите од буке - рекао је Весић, гостујући у јутарњем програму Студија Б, и поручио да ће се закон доследно спроводити и да неће бити заштићених.
СПАС ЗА УГОСТИТЕЉЕ: Ова апликација олакшава свакодневни посао, а потпуно је БЕСПЛАТНА!
КОШАВА НОСИЛА СВЕ ПРЕД СОБОМ: Дрво пало на аутобус у Београду, а у Обреновцу на кућу (ФОТО)
ДРАМА У БЕОГРАДУ: Мушкарац (56) преминуо на путу ка ковид амбуланти
Новим законом сваки комунални милиционар овлашћен је да у случају да се из угоститељског објекат емитује бука која је већег интензитета и јачине од дозвољеног реагује на лицу места, навео је Весић и додао да ће "сваки комунални милиционер бити опремљен уређајем за мерење нивоа буке, такозваним фонометром па ће моћи да упозори али и да одузме средства са којих се емитује музика, али и да забрани рад угоститељског објекта".
Весић је захвалио министарки за заштиту животне средине Ирени Вујовић зато што је прихватила иницијативу Града Београда да се донесе нови закон како би се заштитили грађани од појединих бахатих угоститеља који стварају несносну буку.
- Министарка Вујовић је била председница општине Савски венац, а грађани те општине уз грађане Старог града и Новог Београда најугроженији су од буке која долази са сплавова тако да је разумела потребу Града Београда да новим законом добије преко потребне инструменте како би се онима који емитују буку преко нивоа који је дозвољен стало на пут - рекао је заменик градоначелника Београда.
Београд је припремајући се за овај Закон већ урадио акустично зонирање града и утврдио изворе бука, као и дозвољени ниво буке за сваки део града, наводи се у саопштењу Секретаријата за информисање,
- Закон о заштити од буке омогућава нам да смањимо или елиминишемо штетне ефекте буке на здравље људи, да утврдимо граничне вредности буке, као и да се јавности обезбеди приступ информацијама који се тичу буке - поручио је Весић.
Закон о заштити буке предвиђа да ће новчаном казном од 200.000 динара комунални милиционар казнити за прекршај угоститеља ако емитује буку изнад прописаних граничних вредности. Уколико понови прекршај казна је од 500.000 до 1.000.000 динара.
Комунални милиционар има право да одузме средство са којег се емитује гласна музика, као и да затвори угоститељски објекат уколико се прекршај понови. Закон је усклађен са директивом Европског парламента и Савета о процени и управљања буком у животној средини.