Омиљено место Земунаца и срце овог дела града: Добро дошли на Земунску пијацу! (ФОТО)
Земунска пијаца је једна од најстаријих у Београду. Омиљено је место Земунаца и незаобилазна дестинација туристима приликом обиласка Земуна.
Постоје неки записи да су још у 17. веку сељаци земунској господи производе доносили у куће и станове јер они нису одлазили на пијацу. Пијаца је тада била резервисана за сиротињу. Такође, у то време, у Земуну је постојала још једна, мања пијаца, на обали реке. Она је била резервисана за рибу. Ова традиција на неки начин одржала се до дана данашњег. И данас, пијаца у Земуну је и те како специфична и препознатљива по томе што се на њој може пронаћи тек уловљена свежа риба дунавских аласа.
Свакога дана на пијаци у Земуну, сада модерној и проширеној, могу се видети најразличитији људи шареноликих старосних доби, који у потрази за пре свега квалитетном, и својом омиљеном храном долазе баш на ово познато земунско место. Стање на пијаци временом се променило, пијаца је постала модерна, чиста, са много бољим условима и за продавце, који овде свакодневно раде, али и за муштерије.
Уколико сте један од грађана који редовно одлази на Земунску пијацу свакако знате да је једно од њених заштитних лица и насмејана Нада са својом тезгом са медом и великим бројем других пчелињих производа.
Нада Бојић на градским пијацама ради већ девет година. Долази из Калуђерице, а на Земунској пијаци је већ три године. Тренутно продаје мед, који производи пчелар Ратомир Михајловић. Каже да је мед занимљиво продавати: нема рока и не може да пропадне! Људи увек могу да нађу неку ману, али они прави познаваоци меда знају шта је добро чим погледају у теглу.
Омиљена и туристима
Земунска пијаца посебно је занимљива и туристима.
Док се спуштају са Гардоша или обилазе Земун, пијаца коју пресеца чувена Господска улица, једно је од места које страни туристи не заобилазе.
Да ли због тога што се налази на путу до Земунског кеја, или пре свега због њене живописности и шареноликости, туристи радо сврате на ово место и увек су вољни да пробају нешто занимљиво, специфично и ново.
Предност њихове тезге јесте у томе што се на њој не продаје само мед већ и читав дијапазон производа од меда који су право природно решење за сијасет здравствених проблема. Медом се штошта може излечити, каже Нада, па њихову тезгу често обилазе и људи који болују од најтежих обољења како би пазарили специјалну мешавину која утиче на јачање имунитета.
На овој тезги могу се пронаћи мешавине и мелеми за лечење најразличитијих здравствених потешкоћа: проблема са дисајним путевима, проблема са простатом, са крвном сликом, имунитетом… Сви ови мелеми заправо су мешавина правог меда са различитим додацима: копривом, сусамом, боровницом, аронијом, али и матичним млечом и поленом.
Поред ових мешавина на Надиној тезги може се пронаћи и саће, полен и праху, прополис, природни восак, али и различите кремице за лице, иритирану кожу, проширене вене... Од продаје меда и других пчелињих производа може фино да се живи.
Нада истиче да је пчелар чији мед продаје посебно поносан на шумски мед.
- Шумски мед је са Златибора, мешавина четинара и лишћара, обогаћен је минералима, људи га баш траже. Најпродаванији је ипак ливадски мед, он је најкомплетнији, садржи и витамине и минерале.
Ноћне маркете посебно волим!
Нади, како наглашава, посебно су занимљиви Ноћни маркети. Ове специфичне вечерње продаје Градске пијаце повремено организују. Нада их посебно воли и труди се да учествује у сваком. На Ноћним маркетима увек има много младих људи.
- И млади воле пијацу, посебно Ноћни маркет. Млади људи купују мед, нарочито ове мешавине за имунитет. То највише купују студенти, њима јак имунитет баш треба - додаје Нада.
Као предност производа са своје тезге Нада издваја што је у питању заиста "прави" мед. Нема додавања шећера нити било каквих других малверзација. Посебно су јој занимљиви и страни туристи којих, како Нада потврђује, на овој пијаци има баш често:
- Они су забавни, некако се споразумемо, воле све да пробају, а на крају и купе, нарочито ово суво воће или орахе у меду, то најчешће купују као сувенир.
Прави познаваоци препознају прави мед
- Прави мед мора да кристалише. Зависи од врсте колико му времена треба да кристалише, али се то деси обавезно. На пример, сунцокретов мед кристалише после 15 дана од врцања, најспорије кристалише багремов мед, он може да издржи и до две године, зато се од њега праве све ове мешавине са сувим воћем и орасима, најспорије кристалише, па теглице доста дуго изгледају прозирно и лепо - каже Нада.
Нада истиче да воли Земунску пијацу. Услови на њој јој договарају, скоро су добили нову чесму, све је чисто и уредно, хигијена се одржава на завидном нивоу, имају фину тезгу са надстрешницом, тако да су заштићени и од сунца и од падавина. Свако вече производе одлажу у тезге, што им доста олакшава, јер би у супротном производе морали стално да довозе и одвозе. Тезге се закључавају, па је све потпуно сигурно.
Са муштеријама Нада нема проблема.
И ако некада поставе неко погрешно питање, почну да коментаришу мед, тврде да није у питању "прави", Нада има решење: Све може да се проба!
Ко мед добро познаје, када га проба, више нема дилему.
Неки заједнички језик на крају се мора наћи и то наравно на обострано задовољство! И једни и други, наша саговорница Нада, али и остали продавци и муштерије на Земунској пијацу, неоспорно су упућени: једни се на њој хране, а једни од ње живе!
Можда је управо зато Земунска пијаца увек тако жива и занимљива. Многи тврде да је то оно право место на ком се може осетити пулс Земуна и Земунаца!