Ево шта је Фипронил, узрочник хемијског загађења код кокошијих јаја
Скандал о зараженим јајима претходних месеци потресао Стари континент
Фипронил је инсектицид широког спектра и користи се као пестицид за биљке или за заштиту паса од бува и крпеља.
Стигле анализе кокошијих јаја са београдских пијаца: Узорци исправни
ЈКП Јавно осветљење: Списак београдских улица где ће бити радови доградње јавног осветљења
Фипронил узрокује поремећај централног нервног система инсеката блокирањем ГАБА хлоридног канала и глутамат-хлоридног канала (ГлуЦл) ометајући пролазак хлоридног јона.
Међутим, испоставило се да је веома отрован за пчеле па је ЕУ 2013. одлучила да ограничи коришћење фипронила у пољопривреди и да се не сме користити за третман семена кукуруза, али и да не сме доћи у контакт са било којом животињом која се користи за исхрану људи или се користи за производњу јаја или млека.
Фипронил показује акутну токсичност и уноси се оралним путем, кроз кожу или инхалацијом, изазивајући поспаност, мучнину, повраћање, узнемиреност и знојење, а према досадашњим сазнањима фипронил није класификован као мутаген или карциноген, док клинички знаци излагања фипронилу су генерално реверзибилни и спонтано пролазе.
Да ли ће фипронил токсично деловати на човека зависи од телесне тежине и концентрације фипронила у јајету. Такозвана акутна референтна доза је 0,009 милиграма по килограму телесне тежине. Прерачунато то значи да за особу од 75 кг максимална доза фипронила износи 0,675 милиграма дневно – или девет контаминираних јаја.
У тренутно насталој афери у оквиру ЕУ, фипронил је највероватније садржан у средству за дезинфекцију Дега16 које је коришћено на фармама кока носиља, за чишћење боксова. Дега16 би требало да се састоји само од етеричних уља, као што су ментол и еукалиптус, али је белгијски произвођач очигледно ту умешао и фипронил.
У Белгији, доступни резултати анализе нивоа фипронила (мерени као збир фипронила и његовог сулфон метаболита МБ46136) кретали су се у јајима од 0.0031 мг/кг до 1.2 мг/кг, а у пилећем месу од 0.0015 мг/кг до 0.0156 мг/кг. (Извор: Немачки савезни институт за процену ризика (БфР) - БфР Мишљење број 016/2017 од 30. јула 2017 године)
Међутим, у оквиру ЕУ, како је наведено у Уредби (ЕЦ) број 396/2005 Европског парламента и Савета од 23. Фебруара 2005 године, Максимални резидуални ниво (МРЛ) фипронила у јајима постављен је на границу детекције од 0.005 мг/кг, што наводи на могућност да се одређују и ниже концентрације. (Извор: РЕГУЛАТИОН (ЕЦ) НО 396/2005 ОФ THE ЕУРОПЕАН ПАРЛИАМЕНТ АНД ОФ THE ЦОУНЦИЛ оф 23 February 2005 он maximum ресидуе левелс оф пестицидес ин ор он food анд феед оф плант анд анимал оригин анд амендинг Цоунцил Дирецтиве 91/414/ЕЕЦ)
Процена здравственог ризика остатака фипронила измереног у кокошијим јајима и пилећем месу успоставља се на основу Акутне Референтне Дозе (АРфД) од 0.009 мг/кг телесне тежине, проглашене од стране ЕФСА-е (2006), што прекорачењем даје могућност акутног здравственог ризика путем контаминираних јаја и меса кокошака.
Акутне Референтне Дозе (АРфД) представља количину супстанце по килограму телесне масе која се може унети храном током једног дана без видљивог ризика за конзумента.
На основу тога врше се анализе великог броја различитих врста и група пестицида које имају за циљ превенцију потенцијалне контаминације хране и хране за животиње и у најмањим концентрацијама и зато је неопходно пратити и примењивати све строжије захтеве који се постављају на европском и светском нивоу, али и усавршавати како људске ресурсе тако и тежити савременој опреми и инструментима са већом осетљивости и све нижим лимитима детекције и квантификације.
Из тог разлога, сама процедура свеобухватног и детаљног испитивања потенцијалне контаминације неким пестицидом заснована је на примарној мониторинг анализи успостављајући правило детекције да ли је неки пестицид присутан или не, а затим се секундарном конформативном анализом применом врло осетљивих инструмената високих перформанси, добијају квалитетни подаци у квантификацији и карактеризацији аналита који захтева напредну аналитичку селективност.
У европским комерцијалним и референтним лабораторијама спроводе се испитивања уколико је могуће што већег броја пестицида којих за сада има око 1000, искључиво акредитованим методама које су као такве једино валидне у случају законског спора, и то са намером да се детектују и количински одреде како законом забрањени пестициди, тако и они чија је примена дозвољена, али чије вредности су ограничене максималним резидуалним лимитима прописаних законом.
Почело уређење нове зелене површине на Врачару
Сама испитивања нису типска и не претпоставља се да ли је неки пестицид присутан или не, већ се врше испитивања што већег броја пестицида, а евентуална појава пика датог пестицида на хроматограму указује на његово присуство или можда потенцијалне сметње, па се конформативном анализом на врло осетљивим и селективним инструментима, ниског лимита детекције и квантификације врши квалитетна карактеризација, а у Републици Србији нема инструмената одговарајућих перформанси који се користе у европским лабораторијама и зато су појаве контаминације и при врло малим концентрацијама увек прво примећене у тим земљама.
ЈКП „Градске пијаце“ има потписан Уговор са Научним институтом за ветеринарство Србије који већ 3 године спроводи анализу намирница према интерном мониторинг плану, а самим тим и фипронила са констатацијом да ли има присуства или не, односно да одреди пестициде присутне у већој концентрацији, али је виши циљ испитивања ових контаминената у одређивању што мањих концентрација тзв. ’’трагова’’ и самим тим спречавању појаве негативних последица како по здравље популације тако и у заштити животне средине, јер се велики број ових контаминената карактерише биоакумулацијом у ткивима и дужим временом распада. Управо из тих разлога, ЈКП „Градске пијаце“ су послале узорке у референтну лабораторију за пестициде ЕУ „Приморис“-Бугарска како би се утврдило тачно и прецизно присуство фипронила.