Песачка зона у Земуну добија фонтану и чесму
Још једна вредна савремена скулптура у јавном простору
Пројекат 54 фонтане у Београду почео је да се реализује. Данас је пуштена у рад фонтана и чесма која се налази на раскршћу улица Господске и Лагумске у пешачкој зони централног Земуна, чиме је овај јавни простор употпуњен и оплемењен садржајем који је ту био планиран, а Земун и Београд добили су још једну вредну савремену скулптуру у јавном простору, рекао је градски урбаниста Милутин Фолић.
Прочитајте и:
- Ова фонтана је многоструко уметничко и урбано достигнуће која кроз изражајност постављеног стуба, квадратне основе и извора из којих се вода слива даје сигнал пролазницима да треба да предахну и у томе их наводи да полгедају према Гардошу који се сагледава кроз Лагумску улицу. Урађена је у аранђеловачком мермеру плави ток. За ову врсту меремера геолошка својства промена боје су својеврсна загонетка, груба и рудиментарна светлосива под наливањем и протоком воде добија и симболично плаветило - рекао је Никола Шуица, професор на ФЛУ.
Питање мемента за римски Земун за некдашњи Таурунум је и остварење које је изузетно изражајном синергијом сачинио Душан Петровић, професор вајатрсва на београдском Факултету ликовних уметности. Повезавши се за идејом споменичког мемента слојевима насеља, идеја раскршћа, и цивилизаицјске античке позадине насеобине испод брда Гардош и крај Дунава поприма значајну структуру. Петровић који се бави изражајношћу примарних својтава природних материјала за своје обраде како дрвета, тако и камена и минерала, је међу најугледнијим вајарима у Србији, добитник и награде за уметничку иновацију Српске академије наука и уметности.
У овом замишљеном и за грађане и посетиоце функционалном споменику, успео је да оствари сплет мермера плави ток и брижљиво центрираних месинганих малених изворишта за протицање воде на свим нивоима структуре. Форма архитектоничности нас подсећа на опстајање у времену и надградњу у обнављањима. Новом земунском фонтаном која је уједно и споменик, заједнички можемо да сведочимо данашњу енергију сабирања и размишљања о прошлости, и да је на уочљивом месту симболички предамо ка долазећем времену.
- Током ове године у плану је да се постави јос неколико фонтана и савремених скулптура. Идеја је да се већина ових фонтана уради у сарадњи са најистакнутијим уметницима, а једна од њих је и скулптура "Трипод" Косте Богдановића која ће у сарадњи са НИС-ом бити постављена на кружном току код Богословије, с тим да ће испод скулптуре бити водена површина - умирена фонтана у којој ће се она огледати - нагласио је Фолић.