ПЛАЦЕВИ НА ТЕРАЗИЈАМА СУ СЕ НЕКАДА ДЕЛИЛИ БЕСПЛАТНО: Знате ли ко је тада био градоначелник?
Главни град Републике Србије – Београд, кроз своју дугу историју имамо је чак 67 градоначелника, али да ли знате ко је био први на тој функцији?
Све док Београд 1841. није проглашен за престоницу – па и у годинама након тога – градоначелником се, заправо, подразумевала функција управитеља вароши. Пре но што је град "транзитирао" ка престоници, те се дужности на кратко прихватио Вук Стефановић Караџић. Још неколико година морало је проћи док се у овој улози није нашао човек који ће у историји бити упамћен као први градоначелник Београда.
ИЗ ВРАЊА КРОЈИО СВЕТСКУ ИСТОРИЈУ! НАЦИОНАЛНИ ХЕРОЈ, А СРБИЈА ТО НЕ ЗНА: Он је јунак који је обучавао Принципа
ДА ЛИ СЕ ПОЈАМ ЛЕПОТЕ ПРОМЕНИО? Овако су изгледале мисице Србије и Хрватске пре 90 година (ФОТО)
НЕМА ТОГ КО ЈЕ НИЈЕ ВОЛЕО: Краљица Марија је на данашњи дан приређивала нешто чаробно!
Рођен 1792. године у Белом Потоку, у подножју Авале, син војводе Васе Чарапића – Илија Чарапић, постао је грочански војвода са само 18 година након смрти стрица Атанасија Чарапића, који је погинуо недалеко од Прахова.
На чело престонице дошао је давне 1839. године (7. мај) и на тој позицији остао је једва нешто више од годину дана.
Илија Чарапић био је ожењен Стаменком Карађорђевић и није имао деце. Био је очух Стаменкине деце из првог брака, сина Кузмана и кћерке Јелене која је удата за Ђорђа Радојловића, родоначелника породице Радојловић.
Оно што се издваја као веома интересантно јесте податак да су се у његово време бесплатно делили плацеви за изградњу кућа на Теразијама, које тада још увек нису заживеле као сам центар града. Интересовање је упркос томе било занемарљиво, пре свега јер су Теразије у оно време биле сама периферија вароши.
Отац му је био познат и као Змај од Авале једног од најистакнутијих бораца у устанку против дахија. Војвода Чарапић био је знан по великом презиру према Турцима. Ангажовање у борбама против највећег српског непријатеља донело му је наклоност Карађорђа Петровића, а погибија током борбе за Београд 1806. године и важно место у српској историји.
О деловању Илије Чарапића зна се и да је једно време био у сукобу са Милошем Обреновићем. Због тога је 1835. године и пензионисан, али након Милошевог одласка са власти поново је враћен у службу. Са вождом Карађорђем је, пак, након удаје за његову кћер Стаменку делио породичне везе.