Почиње борба за опстанак врабаца у Београду
Наше пернате комшије зависе од нас
Пред стручњацима из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије је нов изазов - истраживање бројности врабаца у Београду, а тим орнитолога ће током истраживања пописати бројност врабаца покућара и пољских врабаца на територији општине Стари град.
Прочитајте и:
На основу истраживања први пут ће се у делу престонице детаљније проценити бројност наших пернатих комшија. Циљ истраживања је и да се сазна који фактори утичу на њихов опстанак.
- Мој утисак је да је врабаца раније било много више. Наше истраживање би помогло да се пронађу могући фактори смањења бројности врабаца као што су доступност хране, борба за опстанак са другим градским врстама и одговарајућа станишта. На овај начин бисмо начинили први корак ка заштити ове нама блиске врсте и сачували симбол града - каже Маријана Демајо из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
У Србији се гнезде три врсте врабаца: врабац покућар (Passer доместицус), пољски врабац (Passer монтанус) и шпански врабац (Passer хиспаниоленсис).
Врабац покућар је најпознатији и најбројнији. Широко је распрострањена врста и пратилац је људских насеља широм Србије. Захваљујући човеку је распрострањен на свим континентима осим Антарктика. Храни се семењем биљака, инсектима и остацима хране за људе и домаће животиње.
У новије време забележено је смањење бројности широм Европе.
Врапци су наше комшије и зависе од нас. Градови су њихова станишта али у новије време поставља се питање да ли је у њима довољно хране и склоништа као некад.