Почиње пројекат Националног модела студентске праксе: Мој град, мој избор, моја каријера
Прва практична искуства за академске грађане
Организовање студентске праксе до сада је било препуштено самим факултетима, док ће од наредне академске године бити креиран Национални модел студентске праксе под називом "Мој град, мој избор, моја каријера".
Синиша Мали: Ђиласу смета фонтана на Славији, а исту такву је хтео да прави (ВИДЕО)
Први округли сто поводом креирања Националног модела студентске праксе организован је данас у Београду, а слични ће бити организовани и у осталим Универзитетским центрима - Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Новом Пазару.
Идеја је да се студентима омогући да своја прва практична радна искуства стекну у току студија, да усаврше своје пословне вештине и предузетничке компентенције.
Министар просвете Младен Шарчевић нагласио је да је то министарство препознало значај предузетничког образовања од најранијег узраста, од основне школе до високог образовања.
- Наставићемо да се бавимо оснивањем ученичких задруга и студентских компанија - нагласио је Шарчевић и додао да је идеја студентске праксе да млади људи стекну практична искуства и буду конкуретни на тржишту рада чим заврше студије.
Предстваник владе Србије Вукашин Гроздић подсетио је да је према подацима Завода за статистику незапосленост младих око 20 одсто, што је најниже у последњих неколико година, али још увек високо у односу на просек Европске уније.
- Праксом ће студенки савладати предузетничке вештине. Систем је још увек у процесу развоја, који ће трајати целу академску годину. Примена почиње од 1.октобра 2018. - нагласио је Гроздић.
Како је рекао преседница владе Србије Ана Брнабић позвала је све локалне самоуправе да се активно укључе у процес.
Ректор Универзитета у Београду Владимир Бумбаширевић подсетио је да је тај Универзитет 2006. године основао Центар за развој каријере који се бави осмишљавањем студентске праксе.
Посебно је истакао програм БГ пракса који је почео 2010. где студенти УБ обављају праксу у јавним и комуналним предузећима Београда.
До сада је кроз тај програм прошло 1.800 студената и око 250 ментора, подсетио је Бумбаширевић и додао да УБ има сарадњу и са министарством грађевинарства где је обезбеђено 412 места за обављање стручне праксе у предузећима која су у надлежности министарства.
Градски менаџер Горан Весић нагласио је да је БГ пракса пример добре сарадње локалне самоуправе и Универзитета, да је Град обезбедио и месечну надокнаду у току праксе од 8.500 динара.
- Оно што ја видим као пробем је што од 1.800 студената мало ко је остао да ради у јавним предузећима. Томе је допринела забрана запошљавања - нагласио је Весић.
Он је додао да ће иницирати заједно са Универзитетом да се забрана запошљавања не односи на студенте који долазе на праксу, јер како је рекао стотинак студената који би могли да нађу посао у јавним предузећима неће нарушити баланс и договор са ММФ.
- Нама је администрација све старија, странац када дође у Београд рећи ће вам да нема проблема на вишем, већ на средњем нивоу, односно са администрацијом - рекао је градски менаџер, појашњавајући да студенти нису довољно упознати са могућношћу организоване праксе, те да ће се кренути ове године са упознавањем студената шта им то нуди пројекат "Мој град, мој избор, моја каријера".
- Универзитет може бити успешан ако производи кадрове који су потребни привреди - рекао је Весић.
Пројекат Национални модел студентске праксе има за циљ да умрежи факултет, институције локалне самоуправе и привредне субјекте, а реализују га министарство просвете и науке, ПКС и Стална конференција градова и општина.
Пројекат је финансијски подржала Швајцарска агенција за развој и сарадњу.