"ПОЈЕДИНЦИ УГРОЖАВАЈУ СВЕ НАС" Угоститељи очајни, моле Кризни штаб да продужи радно време објеката
Свјетличић критикује одржавање корона журки јер, каже, да то што раде поједини угоститељи угрожава остале
Због погоршања епидемиолошке ситуације и повећања броја новозаражених вирусом корона, на сутрашњој седници Кризног штаба биће разматране, а по свој прилици и пооштрене мере, за које се залажу чланови медицинског дела Кризног штаба, а односе се на места са којих се преноси инфекција - ски центри, зимовалишта...
Да ли ће бити пооштравањамера када је реч о раду кафића, ресторана, тржних центара за предстојећи викенд одлучиће Кризни штаб, а од те одлуке стрепе угоститељи на чији је проблем пажњу скренуо и заменик градоначелника Горан Весић подсећањем да у сектору услуга у Београду ради око 40.000 људи и да би додатно скраћивање радног времена за њих значило да између 10.000 и 15.000 људи остаје без посла.
ТРЕЋА ЛИНИЈА МЕТРОА ПОВЕЗАЋЕ БЕОГРАД И БАЊИЦУ? Откривено како ће изгледати и где ће се налазити станице
НЕ ДАЈТЕ ДА ВАС ЛЕПО ВРЕМЕ ЗАВАРА: Ваздух у Београду и даље веома загађен, ове локације су најкритичније
СТИГЛЕ ДВЕ ПОНУДЕ НА ТЕНДЕРУ ЗА НАПЛАТУ КАРАТА: Обема за најмање 0,65 одсто нижи проценат од оног који је Ђилас дао "Бус плусу"
Он је указао да је прави начин да се изађе из кризе поштовање мера јер, како је рекао, нове рестрикције не гарантују да ће бити мање заражених вирусом корона.
Весић се јуче захвалио члановима Кризног штаба што су разумели аргументе Београда када је у питању радно време у сектору услуга, а угоститеље замолио да поштују епидемиолошке мере.
Са Весићем су сагласни и престонички угоститељи, који и сами кажу да је најважније поштовати мере што, наводе, највећи део њих и чини.
- Због неколицине угоститеља који непоштују мере неправедно је пооштрити мере према нама осталима - рекла је за менаџер познатог београдског ресторана Јелена Свјетличић. Она сматра да, уколико се поштују све прописане мере, доба дана не може да утиче на ширење епидемије.
Свјетличић критикује одржавање корона журки јер, каже, да то што раде поједини угоститељи угрожава остале.
Власник једне кафетерије Марко Вукомановић подсећа да су угоститељи, поред превозника и хотелијера, током епидемије једна од угроженијих грана привреде, а да додатно скраћење радног времена не би смањило број заражених јер, додаје, људи могу да се заразе и у 18 и у 19 и у 20 сати.
- Мислим да радно време ни на шта не утиче већ да сви ми треба мало више да поведемо равцуна и примењујемо мере које су донете да не правимо разне журке које све нас касније коштају. Највећи проблем су људи који након 20 сати навуку завесе, наставе да раде у локалима и праве журке јер то после кошта све нас - рекао је Вукомановић.
Навео је да му је жао што угоститељи немају једног свог представника у Кризном штабу који би могао да говори у њихово име, али да је задовољан што се заменик градоначелника Горан Весић бори за њихове интересе и права, и истиче да је интерес да се ради.
Пре неколико дана, епидемиолог и члан Кризног штаба др Бранислав Тиодоровић рекао је да се међу члановима Кризног штаба могу чути предлози да се скрати време угоститељских објеката, али да има и оних који су за то да се током викенда угоститељски објекти потпуно затворе.
- То има две стране медаље. Ако затворите угоститељске објекте, млади ће да организују журке ван својих места и стварају се ислови за ширење инфекције. Зато је на првом месту важна ригорозна контрола - рекао је Тиодоровић.
Док угоститељи, али и сви грађани, очекују да чују хоће ли бити нових мера, оно што за викенд сигурно следи је наставак контроле поштовања епидемиолошких мера, најављују из Града.