Положен камен темељац за "Костолац Б3": ЕПС гради нову термоелектрану (ФОТО)
Изградња блока Б3 само је један од пројеката који се реализују заједно са партнерима из Кине
Полагањем камена темељца поред ТЕ "Костолац Б" почели су радови на изградњи новог блока "Костолац Б3" снаге 350 MW, првог великог термо капацитета који "Електропривреда Србије" гради после готово три деценије. ЕПС ће тако добити модеран, ефикасан блок који ће испуњавати све домаће и европске еколошке критеријуме и дугорочно ће повећати сигурност српског енергетског система.
Београд добија нови мост преко Саве, а 2020. године су реалне шансе да се гради МЕТРО!
- Србија ће добити нови блок који је важан за енергетски систем, и за целу индустрију, грађевинске и машинске фирме. Изградња блока Б3 само је један од пројеката које реализујемо заједно са партнерима из Кине, укупне вредности шест милијарди долара.
Очекујем да ћемо следеће недеље на Самиту земаља југоисточне Европе и Кине потписати и уговор за изградњу топловода од ТЕНТ А у Обреновцу до Београда – рекла је Ана Брнабић, председник Владе Србије, на свечаности поводом почетка градње блока у Костолцу.
Милионске инвестиције
Брнабић је додала да ће ЕПС обезбедити 15 одсто средстава за финансирање пројекта, док ће се преостали део финансирати из кредита кинеске Ексим банке. У градњу новог блока ЕПС ће инвестирати 613 милиона долара, а заједно са пројектом повећања капацитета копа "Дрмно", инвестиција ће достићи 715,6 милиона долара.
- Ово је велики дан за ЕПС и за привреду Србије јер је последњи термоенергетски блок направљен пре 26 година. У наредне четири године очекује се да ће бити завршена градња блока „Костолац Б3“ који ће за око пет одсто повећати укупне производне капацитете ЕПС-а. Градимо и систем на копу "Дрмно" који ће угљем "хранити" нови блок и повећати капацитете за производњу угља са девет на 12 милиона тона годишње – рекао је Милорад Грчић, в. д. директора ЈП ЕПС.
Грчић је истакао да ће на пословима градње блока бити ангажован велики број домаћих фирми, што ће допринети развоју Костолца и Србије. За изградњу новог блока обезбеђене су све потребне дозволе, а саставни део је и Студија заштите животне средине са којом се сагласила и Румунија. Очекивана годишња производња је око 2,5 милијарди киловат-часова електричне енергије.
- Инвестицијама у енергетске објекте Србија наставља да се развија и ствара претпоставке за убрзан економски развој. У овом тренутку у енергетском сектору у току су пројекти вредни три милијарде евра. Само у електроенергетици градимо капацитете 1.000 мегавата. Поред ЕПС-овог блока од 350 мегавата у Костолцу, гради се термоелектрана-топлана у Панчеву и ветропаркови капацитета 500 мегавата – ракао је Александар Антић, министар рударства и енергетике Србије.
БЕОГРАД МОЈ ГРАД: ЈП "Градско стамбено" расписало традиционални дечији ЛИКОВНИ КОНКУРС
Пројекат у Костолцу реализује кинеска компанија China Machinery Енгенееринг Цорпоратион (ЦМЕК).
- За нас је пројекат ових размера велики изазов у погледу организације и управљања. Радили смо у Костолцу и на првој фази пројекта, а сада настављамо сарадњу са ЕПС-ом. Изабрани су најбољи руководиоци и најбољи оперативци за рад на овом захтевном задатку. Поштоваћемо све уговорене рокове и испоручити опрему у складу са највишим стандардима – рекао је Тонг Зиганг, потпредседник ЦМЕК-а.