НЕКАД РУГЛО, ДАНАС РАЈ ЗА ДЕЦУ: Погледајте како сада изгледа Пионирски град
Годинама ово није била ничија брига!
Директор Пионирског града Љубомир Јовановић открио је да је стање култног места за рекреацију када је ступио на позицију 2014. године било најблаже речено неадекватно - високи дугови, небезбедни и уништени објекти.
Чувено место за рекреацију почело је да враћа стару славу, а данас је у плану изградња амфитеатра са 250 места, кутка са клупама за родитеље, баке и деке, столова за шах, спортских терена са новим подлогама, као и расвета, опрема и нови смештајни капацитети.
Колико људи има у тиму са којим радите?
Тешко је говорити о тиму када имате укупно 9 запослених. Када се погледа величина наше парцеле и број објеката на њој, број људи је мали, али све док Пионирски град не постигне, односно док се не омогуће услови за економску самоодрживост, у овом тренутку реално нема потребе за новим људима. Када имамо повећан обим послова, тада ангажујемо спољне сараднике из различитих области.
Шта је реновирано у протеклом периоду?
Много тога што сам затекао није било адекватно за једну установу као што је ова: висока дуговања, неуређени односи са закупцима простора, небезбедни и руинирани поједини објекти, лоша техничка исправност у објекту. Као спортиста научио сам да се никада не треба предавати, већ борити.
Данас сарађујем са истим људима као и претходни директори, али свако ко сада сврати у Пионирски град приметиће битну разлику. Прво смо средили за јавност „невидљиве“ елементе пословања – враћена су обимна дуговања која је Центар имао. Пошто је безбедност врло важна, у централној згради су сређени електроормани којих има много. Све електро и комуникационе водове у кругу Пионирског града спустили смо у земљу, јер су пре тога били привезивани за стабла. За ову инвестицију извојено је 1,5 милиона динара.
Да бисмо безбедност, посебно деце, подигли на виши ниво, укинут је саобраћај моторних возила, и сада постоје велике пешачке зоне у Пионирском граду. Оне који нас још нису посетили изненадиће и нова јавна расвета, јер смо додали више од 50 светиљки које сада осветљавају трим-стазу. Асфалтирали смо улице, изградили паркинг за седамдесет возила, уредили терене, ставили више клупа, поставили модерне стаклене кошаркашке табле, направили вежбаоницу на отвореном, поставили нове и обновили старе чесме. На главном улазу се налази инфо-табла, тако да сваки пролазник може да се информише о основним активностима Центра.
Направљена су два нова, безбедна мобилијара за децу и још много тога, али препуштамо посетиоцима да се у све то лично увере. Сада се може рећи да се присуство „домаћина“ види и да се води рачуна о Центру. Сходно новинама, и посетиоци су се прилагодили новим условима и чувају оно што је урађено за њих, али и поштују радно време Центра, не бацају отпад около већ у корпе за отпатке, јер је заједничка тежња да Центар изгледа уредно, а ово је само почетак.
До које фазе је стигло реновирање смештајних капацитета за кампове?
Према анализама које смо урадили, реновирање старих павиљона из Другог светског рата апсолутно није могуће и економски је неприхватљиво. Упутили смо иницијативу оснивачу, граду Београду, као и урбанистима, да се морају изградити потпуно нови павиљони за децу, који ће бити одраз данашњег времена и потреба деце у будућности. Према акционом плану, уколико буду примењене најкраће законске процедуре, дозволу за изградњу нових павиљона можемо очекивати у децембру 2017. године. То значи да би изградња могла да започне тек 2018. године, а прве мале посетиоце могли бисмо угостити за зимски распуст 2019. године, што је према мом мишљењу прихватљиво. Важно је напоменути да последњих 30 година није било смештаја деце у Пионирском граду. Током летњих и зимских кампова децу из београдских основних школа довозимо организовано захваљујући граду Београду, који суфинансира програме.
Колике су вам смештајне јединице за летњи и зимски камп и да ли се очекује проширење?
Летњи и зимски камп реализује се према дневном принципу. Оптималан број лежајева је око 400, и ми према плану за изградњу инсистирамо на том броју јединица. Смештај је у основи намењен за рекреативну наставу, екскурзије ђака из целе Србије, као и из окружења. Кампови, било да су за припреме младих спортиста, летовање или зимовање деце, као и различити тематски кампови, планирани су у време распуста, када нема већ поменутих програма.
Какви су планови за наредни период?
У наредном периоду планирамо да уредимо поједине делове Пионирског града, који ће имати удела у квалитетнијим програмским активностима намењеним деци: отворени амфитеатар са 250 места, кутак са клупама за родитеље, баке и деке, столове за шах и друге игре. Главни акценат ставићемо на спортске терене, који ће добити нове, безбедне савремене подлоге, расвету, опрему. Биће више мултифункционалних терена и користиће се према потребама и афинитету деце. У децембру нас очекују и традиционални Новогодишњи програми, и тада ће нас посетити око 4.000 деце. Током зимског распуста кроз наш Камп, спортско – рекреативне и креативне радионице проћи ће око 3.000 деце.
Да ли планирате повећање активности у наредним годинама?
Сходно самом уређењу и изградњи павиљона као и других програмских садржаја, Пионирски град ће ширити своје активности. Циљ је да постане регионални дечији центар, са многобројним програмским садржајима, не само за децу, већ и за целу породицу, која ће овде активно проводити викенде.
Када гледам у будућност, мислим да не постоји дан када ћу ја или било ко други ко буде на челу Центра, моћи да каже ,,Све је завршено“, јер ће увек бити нових садржаја које ћемо желети да имплементирамо.
Ово данас је нови Пионирски град, који има своју будућност, и мислим да човек на овој позицији увек мора да буде креативан, иновативан, савремен, футуриста, јер на децу и њихову будућност морамо да мислимо сви заједно.