ПРОЦЕДУРА ЗА БОРАВАК У ПРИВАТНИМ ВРТИЋИМА: Родитељи ће сваког 5. у месецу морати ово да ураде
Градски секретар за образовање и дечју заштиту Славко Гак каже да ће предшколске установе и даље издавати одбијенице за малишане за које нема места у државним вртићима, али да ће претходно морати да добију сагласност Секретаријата како би се заштитио буџет града.
Новина у овом начину субвенционисања јесте да ће родитељи морати сваког 5. у месецу да предају захтев за боравак своје деце у приватним предшколским установама, а о трошку града. Сваког 25. спискови ће бити достављани Секретаријату и у складу са тим доносиће се одлуке о даљем финансирању.
- Предшколске установе ће пре свега морати да се придржавају критеријума на који начин уписујемо децу у предшколске установе и да ту помоћ заиста добију родитељи којима је та помоћ неопходна, каже Гак за ТВ Прва.
Град Београд одвојио је финансије за деведесет приватних предшколских установа, па како додаје Гак, тешко је исконтролисати толики број приватних вртића, али да није циљ да се финанширају вртићи, већ родитељи и деца којима је та помоћ најнеопходнија.
- Буџет града не може да буде бунар у који ћемо да завучемо руку и да узмемо. Морамо да се одговорно понашамо према буџету. Град редовно исплаћује субвенције свим родитељима, родитељи се жале на приватне предшколске установе, тако да тражимо да се предшкосле установе одговорно понашају када нам достављају податке колико је деце било присутно тог месеца у вртићу, додаје Гак.
Комисија секретаријата за образовање и дечју заштиту, која је формирана прошле године како би се контролисале субвенције које Град Београд издваја за помоћ при упису деце у приватне вртиће, добро је радила свој посао, каже Гак.
Он је додао да је циљ ове комисије био да се што већи број деце уписе у приватне вртиће. Данас у приватним вртићима борави 17.000 малишана, што је скоро шест пута више него пре пет година када је у приватним вртићима било 3.000 деце.
У државне вртиће уписано је 60.000 деце.