Реконструкција Скадарлије: Сачуваће се традиција и дух ове познате улице у Београду
За потпуно обнављање биће потребно неколико година
Градски менаџер Горан Весић изјавио је да је обнова Скадарлијске чесме тек почетак велике реконструкције те боемске четврти.
Мали попусти за велике купохоличаре: Ево где можете да пазарите по трајно СНИЖЕНОЈ ЦЕНИ!
На захтев грађана: Музичка фонтана на Славији током лета ради ДО ПОНОЋИ
Како је истакао, укупна вредност радова износиће 14,2 милиона динара.
Од тог новца, 10 милиона је обезбедило Министарство трговине, туризма и телекомуникација, 4,2 милиона динара издваја Град Београд, а главни послови реконструкције уследиће када утихне летња туристичка сезона.
- Гости у Скадарлију највише долазе у току лета, али их има и током целе године. Изашли смо у сусрет власницима ресторана, па ће реконструкција бити настављена у септембру. Тада ће се мењати оштећена калдрма, али и комплетна инсталација, односно водоводне и канализационе цеви. Поправљаћемо мобилијар - рекао је градски менаџер за данашњу "Политику".
Он је истакао да ће за неимаре велики залогај бити обнова оронулих фасада, које ће бити рађене одједном.
У центру Београда, према његовим речима, не може да се развија индустрија па су зато туризам и услужне делатности наши адути.
Весић је додао да су Калемегдан, Храм Светог Саве и Скадарлија туристички најпосећенија места у Београду, због чега ће им се у будућности посветити више пажње.
- Комисија, на чијем сам челу, дефинисаће туристичке зоне и туристичке локације, а једна од најважнијих нам је Скадарска улица. Ту ћемо прописати правила која ће се разликовати у односу на друге делове града. Знаће се тачно врста музике која је овде добродошла, мобилијар, ограде ресторана...Биће одређено и какви садржаји су погодни. Неће бити ноћних клубова, за њих има места у другим деловима града. Они овде не припадају - навео је Весић.
Према његовим речима, није идеја да се униформише Скадарлија, већ да се очува традиција и добро познат дух ове улице.
Он је најавио да ће калдрмисање и зонирање туристичких зона бити завршено до краја године, али и додао да је за потпуно обнављање боемске четврти потребно неколико година.
- Морамо да размислимо и о надлежностима над Скадарлијом. Сматрам да о њој не може да брине општина, јер је то посао за град. Не желимо да отмемо Скадарлију, она ће и даље остати на Старом граду, али пошто су потребна велика улагања, сама општина за то нема довољно новца. Мораћемо да видимо да ли ћемо направити посебно предузеће или ћемо Скадарлију ставити под управу неког од постојећих - закључио је Весић.
Скадарлијска чесма у врху улице је обновљена према оригиналном пројекту архитекте Угљеше Богуновића из 1966. године.