Реновирана фасада зграде Привредног суда у БГД из 19. века
Министарка правде Маја Поповић обишла је данас са сарадницима зграду Привредног суда у Београду у Масариковој улици, из половине 19. века, чија је фасада недавно реновирана у сарадњи министарства и Града Београда.
Она је том приликом захвалила заменику градоначелника Горану Весићу што је, како је навела, препознао значај и помогао реновирање фасаде овог објекта, који је према њеним речима, бисер наше архитектуре и наша културна баштина.
ДОКТОР УПОЗОРАВА: Ово морате да знате ако пијете антибиотике!
ЈКП "Јавно осветљење" у служби својих грађана: Директор Цинцар-Попоски уживо у програму објаснио детаље рада овог предузећа
Адлигат и породица Лазић раде много важан пројекат: Ово је доказ да књиге повезују све светове, народе и државе (ФОТО)
- Министарство правде није у могућности да постигне све јер ради тренутно на реновирању више од 10 објеката, на великим грађевинама, као што је управо завршена Палате правде у Крагујевцу, а радимо и даље објекте у Крушевцу, Нишу... - навела је Поповић.
Она је најавила да ће се наставити реконструкција зграде Привредног суда уз поштовање свих прописа за заштиту споменика културе.
- Урадићемо унутрашњу столарију, подове, санитарне чворове и средити овај објекат да буде на задовољство свих грађана и запослених у суду - навела је министарка.
Заменик градоначленика Београда рекао је да је град финансирао реновирање фасаде зграде Привредног суда и јавну расвету, док је Министарство правде финансирало столарију.
- Ово је доказ да можемо да радимо заједно да се побољшају услови запослених у правосуђу. Људи који раде у правосуђу су Београђанке и Београђани, и без обзира што надлежност није градска, они обављају посао за грађане, странке који су такође углавном из Београда. Кад можемо, имамо обавезу да помогнемо да се обнове и судови - нагласио је Весић.
Према његовим речима, Град је уложио у реновирање 82 милиона динара за обнову фасаде и око 25 милиона динара у расвету што је преко 900.000 евра.
- Наставићемо и даље да помажемо обнову судова. Сада смо у пројекту у вези са Прекршајним судом у Београду коме треба да обезбедимо простор за извршења - рекао је Весић и поручио да "обновом правосудних зграда наш град чинимо лепшим".
Председник привредног суда у Београду Јован Јовановић истакао је да је ово једиснтвена прилика у којој локална самоуправа помаже реконструкцији и изградњи правосудних институција.
- Министарство правде је носилац свега тога, али има пуно правосудних зграда које су у лошем стању и не може све да се финансира из ребубличког буџета. Локална самоуправа је дала значајна средства за сређивање ове зграде која је из половине 19. века - напоменуо је Јовановић.
Директорка Завода за заштиту споменика културе Града Београда Оливера Вучковић указала је да је тај Завод био носилац свих сегмената санације и рестаурације фасада и крова Привредног суда од израде пројектне документације, прибављања неопходних дозвола, вршења конзервативног надзора до извођења радова.
Рекострукција је обављена у периоду од 1. фебруара, закључно са 31. новембром ове године.
Реновирано је 50.000 квадратних метара уличне и дворишне фасаде, извучено је 950 метара и рестаурирано 4.245 метара превучене пластике, урађено је 75 нових елемената и рестаурирано 1.110 декоративне пластике, свих 226 дрзвених и ПВЦ прозора....
Ова зграда у којој се сада налази Првредни суд саграђена је у првој половини 19. века, а од 1880. године у њој се налазило министарство грађевине.
Овом догађају присуствовала је и председница Привредног апелационог суда Јасминка Обућина.