ШАПИЋ ПРЕДЛОЖИО ЧЛАНОВЕ ГРАДСКОГ ВЕЋА: Ови људи ће доносити кључне одлуке у престоници
Имена чланова новог градске владе су обелодањена, али још није познато ко ће се којим ресором бавити.
О томе ће одлучити градоначелник. Медији још спекулишу о томе ко ће остати на челу градских секретаријата, а за сада је једино извесно да им свима мандати ускоро истичу.
ШАПИЋ О ПРИОРИТЕТИМА: Сви капитални пројекти радиће се и даље, топла зима први задатак!
"НАША ПОЛИТИКА ЈЕ ЗАСНОВАНА НА ИДЕЈАМА, ПЛАНОВИМА И ПРОГРАМИМА" Шапић о будућности главног града
ОДБОРНИЦИ ИЗАБРАЛИ: Александар Шапић нови градоначелник Београда
Александар Шапић, први на листи "Александар Вучић – Заједно можемо све" на априлским изборима, изабран је на седници Скупштине града Београда за 68. градоначелника престонице. За заменицу градоначелника изабрана је Весна Видовић, такође из редова напредњака. Тајним гласањем изабрано је и 13 чланова Градског већа које је Александар Шапић предложио.
За чланове Градског већа изабрани су Милош Дангубић, Зоран Адамовић, Стева Марушић, Горан Спасојевић, Борис Бурсаћ, Вук Мирчетић, Александра Чамагић, Марија Лековић, Небојша Петровић, Ружица Белановић, Игор Мушић, Виолета Филип и Слободан Шолевић.
Слободан Шолевић је члан Градског већа деценију и по. Све то време није мењао ресор, па ће највероватније наставити да се тим послом бави и током наредног мандата.
- Све време био сам заменик команданта штаба за ванредне ситуације. У једном тренутку био сам и командант штаба цивилне заштите, једну годину начелник комуналне полиције, а пре тога председник комисије за формирање комуналне полиције, то је мој ресор - каже за РТС Слободан Шолевић, члан градског већа.
Додаје да је ресор захтевао велику организацију, као и садејство и организован одговор свих градских чиниоца.
Најважније функције Градског већа су да предлаже Статут и буџет, доноси одлуку о привременом финансирању ако Скупштина не усвоји буџет, другостепени је орган у решавању управних спорова, контролише рад градске управе, доноси планове за све кориснике буџета, поставља начелнике градске управе.
Градско веће је, у ствари, влада престонице.
- Углавном градоначелник у договору, са афинитетима, стручним потенцијалом, склоностима градских већника одређује и област и ресор рада, па тако колеге буду задужене за социјална питања, образовање, спорт, привреду, пољопривреду - објашњава Шолевић.
Додаје и да се Градско веће састаје једном недељно, као и да су до сада седнице одржаване четвртком.
У новом Градском већу које је тим преко којег градоначелник спроводи извршну власт од укупно 15 чланова, само су четири из претходног сазива. Веће чине по функцији градоначелник, који је и председник Градског већа, и његов заменик, као и још 13 чланова.
- Питање снабдевања енергентима, грејања, јавног превоза и комуналних услуга, биће најважнија питања на која ћемо морати да имамо прави одговор. Све градске службе мораће да раде више и боље, него икада досад. Сигуран сам да ће бити на висини задатка и да ћемо бити сви заједно бити у стању да одговоримо свим изазовима који су испред нас - поручује градоначелник Београда Александар Шапић.
Највећи број чланова новог Градског већа има искуство рада у градској или општинским управа, а два члан долазе са места помоћника министра. У Већу је и један професор Машинског факултета и по два инжењера и менаџера.
Када је реч о секретаријатима, има их 26. Већини секретара мандат истиче у јулу.
У јавности се спекулише да ће секретаријате за легализацију, инспекцијске послове и културу водити нови људи, док ће секретаријат за инвестиције, социјалне заштите, секретаријат за урбанизам и грађевинске послове, наставити да воде они који су ту функцију обављали и до сада.