БЕОГРАД ОД СУТРА ИМА СКВЕР МИЛЕНЕ И ГАГЕ: Ево ко ће још добити споменик и улицу
Улицу ће, на иницијативу Александра Вучића, добити једини преживели у усташком масакру у цркви у Глини 1941. године
На сутрашњој седници Скупштине града Београда улицу ће добити Љубан Једнак, једини преживели у усташком масакру у цркви у Глини 1941. године, Милена Дравић и Драган Николић добиће сквер Милене и Гаге, парк ће добити Мика Оклоп, а споменике Михаило Пупин и Душан Радовић, најавио је заменик градоначелника Горан Весић.
Весић је рекао да су иницијативу да Љубан Једнак добије улицу поднели Александар Вучић у својству грађанина и грађани Бусија, пренео је Градски секретаријат за информисање.
ПОЖАР НА КАРАБУРМИ: Ватра избила у гаражи ГСП-а, горе аутобуси! (ВИДЕО)
КИША ПОКУШАЛА ДА ЗАСМЕТА, АЛИ НИЈЕ УСПЕЛА: Омиљена летња манифестација "Карневал бродова" одржана и поред лошег времена
ХИТНА ПОМОЋ СИНОЋ ИНТЕРВЕНИСАЛА ПО ЦЕЛОМ ГРАДУ: Три саобраћајне несреће и хронични болесници задавали муке лекарима
- Од сутра досадашња Имотска улица у Градској општини Вождовац преименује се у Улицу Љубана Једнака, Србина који је једини преживео у једном од најсвирепијих и најмонструознијих покоља српског народа на територији нацистичке НДХ у Другом светском рату, које су усташке власти извршиле у ноћи између 28. и 29. јула и 4. и 5. августа 1941. године у глинској цркви Пресвете Богородице, убивши том приликом око 1.700 људи - рекао је Весић.
Истакао да ће се пред одборницима наћи и предлог одлуке да се јавној површини на углу улица Милешевске и Цара Николаја додели назив Сквер „Милене и Гаге“, по глумцима Милени Дравић и Драгану Николићу и подсетио да је тај предлог он лично предложио као грађанин. Додао је да ће на његов предлог парк у Булевару краља Александра бр. 84 на углу са улицом кнегиње Зорке добити назив Парк Миле Оклопа.
- Споменик на Топличином венцу добија Душан Радовић. Иницијативу за подизање споменика поднео је Иницијални одбор, који чине академик Матија Бећковић, проф. др Миливој Ненин, песник Љубивоје Ршумовић, редитељ Милош Радовић и проф. др Зорица Хаџић, и она ће сутра бити прихваћена - рекао је Весић.
Додао је да ће Михајлу Пупину, научнику и проналазачу, бити подигнут споменик испред зграде Техничког факултета у Београду.
- Позицију споменика предложио је Електротехнички факултет имајући у виду да се налази испред објекта Техничког факултета у Булевару краља Александра 73 у Београду, која се налази у оквиру културног добра и која представља први наменски зидан објекат за смештај техничких факултета - објаснио је Весић.
Он је рекао да ће Београд наставити да негује културу сећања на све важне догађаје из наше историје као и појединце који су дали допринос развоју културе и друштва нашег града.
- Београд се више не стиди своје историје већ је са поносом негује и чува - поручио је Весић.