СПИСАК ДЕЖУРНИХ УСТАНОВА: Где отићи код лекара у доба короне ако имате других здравствених проблема?
Ћитав здравствени систем је оптерећен у овој ситуацији
Многе београдске болнице претворене су у ковид болнице, а како су сви капацитети брзо попуњени, у Арени је отворена и привремена болница у коју се усмеравају лакши случајеви. Међутим, где сад идете ако имате неки здравствени проблем који уопште нема везе с ковидом.
НЕИЗВЕСНОСТ: Да ли ће наша престоница од петка бити ЗАТВОРЕНА, и како би то могло да изгледа?
БЕОГРАД У КАНЏАМА КОРОНЕ: Градоначелник Радојичић открива да ли престоници опет прети полицијски час
СРАМОТА! Погледајте шта су ХУЛИГАНИ направили у Скупштини Србије (ФОТО)
- Све капацитете у ковид болницама у Београду смо попунили. Договорили смо се да пацијенте који су доброг општег стања из ковид болница пребацимо у привремену болницу - изјавио је министар здравља Златибор Лончар.
Привремена ковид болница у Арени јуче је примила прве пацијенте, и у њу ће, како је најављено, бити пребачени лакши пацијенти из ковид болница "Др Драгиша Мишовић", Звездара, Земун, Бежанијска коса и са Инфективне клинике. И Институт за ортопедско-хируршке болести Бањица данас се вратио у ковид систем и план је да ту махом буду пацијенти с лакшом или средње тешком клиничком сликом.
На тај начин би места у ковид болницама требало да се ослободе за теже оболеле од корона вируса. Међутим, шта је с осталим, "регуларним" пацијентима? Где се они збрињавају док "ослобађају" места за ковид пацијенте? И шта ако сад имате неки хитан случај који нема везе с короном?
- Што се ортопедије тиче, пацијенти с трауматологије и ортопедске хирургије усмеравају се у установе које имају ортопедска одељења која нису ковид, а у Београду су то Ургентни центар, Клинички центар и ВМА. Остале су ковид болнице - потврдио је и Зоран Башчаревић, директор Института Бањица.
Лончар је недавно рекао да хитне пацијенте и пацијенте са малигним обољењима примају Клинички центар Србије и Војно-медицинска академија (ВМА), а др Марко Ерцеговац, директор Ургентног центра, појаснио нам је како тренутно функционише збрињавање пацијената с озбиљнијим здравственим проблемима који немају везе с ковидом.
- Сви пацијенти који имају хитне здравствене проблеме упућују се на Ургентни центар и ВМА, где се процењује да ли постоје индикације за хитну хоспитализацију, или неопходну хоспитализацију у случају хроничних болести. У тим случајевима, они буду прегледани и усмерени на неку од установа Клиничког центра Србије или ВМА на болничко лечење - каже др Ерцеговац.
Према његовим речима, читав здравствени систем је оптерећен у овој ситуацији, а недавно је открио да је у Ургентом центру за само 24 сата било и више од 900 прегледа.
Зато је за хроничне болеснике продужена важност лекарских рецепата на шест месеци уколико није потребно хитно мењати терапију, а на сајту Beograd.rs истакнут је списак дежурних здравствених установа по данима.