БЕОГРАД ДАНАС: Спомен-музеј Иве Андрића - Чување наслеђа једног великог писца у срцу Београда
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
Београд је, попут многих светских градова, одлучио да ода почаст свом великом суграђанину, писцу Иви Андрићу, отварањем меморијалног музеја. Овај музеј, део Музеја града Београда, смештен је у стану на Андрићевом венцу 8, где је Иво Андрић живео са супругом Милицом Бабић од 1958. године.
БЕОГРАД ДАНАС: КНЕЗ МИХАИЛОВА УЛИЦА Повезивање историјске дубине и савремене културе у Београду
БЕОГРАД ДАНАС: Најлепше шеталиште поред реке, обасјано фењерима и испуњено звуцима гитаре - Земунски кеј
БЕОГРАД ДАНАС: Ада Циганлија - вишенаменски рај за рекреацију, спорт и природу
Простор стана, уређен по угледу на сличне меморијалне установе у свету, пружа јединствену прилику посетиоцима да истраже свакодневни живот писца и да кроз разноврсне експонате сазнају више о његовом животном путу и стваралачкој биографији.
Музеј чува аутентичност простора, задржавајући оригинални распоред и изглед улазног хола, салона и радне собе Иве Андрића. Део стана, укључујући радну собу и салон, сачуван је у изгледу који је имао за време живота писца. Некадашње спаваће собе су преуређене у изложбени простор.
Стална поставка музеја хронолошки прати живот и стваралаштво Иве Андрића. Посетиоци могу видети репрезентативне документе, попут индекса, пасоша, плакета, диплома, Нобелове плочице и медаље, Вукове награде, почасних доктората, као и фотографије, оригиналне рукописе Андрићевих дела, писма, издања књига на разним језицима и личне предмете писца.
Посебно се истиче Андрићева лична библиотека која се већим делом налази у радном кабинету. Ова библиотека обухвата 4502 књиге и тренутно се детаљно обрађује. Маргиналије и белешке из Андрићевих књига преносе се у електронски формат, омогућавајући приступ и претрагу према различитим критеријумима кроз базу података.
Спомен-музеј Иве Андрића, осим што чува успомену на писца, такође пружа посетиоцима јединствену метафору кроз његову личну библиотеку. Окружен прелепим парком, музеј ствара пријатно окружење за посетиоце, а културни догађаји, као што су књижевне вечери и манифестације посвећене Андрићевом наслеђу, редовно се организују. Овај музеј доприноси промоцији књижевности и наслеђа Иве Андрића, представљајући изузетан културни центар у Београду.
Биографија Иве Андрића, рођеног 1892. године, изузетног писца са југословенских простора, обухвата његово изузетно дело "На Дрини ћуприја", за које је добио Нобелову награду за књижевност 1961. године. Поред књижевног рада, Андрић је обављао дипломатске дужности, остављајући дубок траг на књижевној сцени.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.