BEOGRAD DANAS: KNEZ MIHAILOVA ULICA Povezivanje istorijske dubine i savremene kulture u Beogradu
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Knez Mihailova ulica je značajna pešačka zona, trgovački centar i zaštićeno kulturno nasleđe u Beogradu. Ova ulica je bogata istorijom i reprezentativnim građevinama. Postoji verovanje da je ova oblast bila centralna u antičkom naselju Singidunum za vreme Rimljana, dok su za vreme turske vladavine na ovom području postojale ulice sa džamijama, česmama i baštama. Sredinom 19. veka, ova oblast je bila bašta kneza Aleksandra Karađorđevića.
BEOGRAD DANAS: Između tradicije i inovacije, grad kulture, istorije i noćnog života, koji nikad ne spava
BEOGRAD NA VODI projekat koji je postao simbol modernizacije i razvoja Srbije
BEOGRAD DANAS: Mesto gde je vreme prestalo da teče, gde zidovi kafana pamte priče koje su svi drugi zaboravili - Boemska četvrt - Skadarlija
1867. godine je urbanista Emilijan Josimović izradio regulacioni plan Beograda, prema kojem je Knez Mihailova ulica dobila svoj oblik. U ovoj ulici su tada građene kuće koje su postale dom najuticajnijim i najbogatijim porodicama Beograda. Godine 1870. ulica je zvanično dobila ime "Ulica kneza Mihaila".
Knez Mihailova ulica je svedok kontinuirane istorije Beograda. Na tom području postoje tragovi antičke civilizacije, a tokom vekova su se smenjivale različite vlasti i uticaji. U periodu austrijske vladavine su porušene kuće i džamije kako bi se izgradile nove zgrade.
Krajem 19. veka, nakon što su Turci napustili Beograd, grad je počeo da se menja prema zapadnjačkim urbanističkim standardima. Emilijan Josimović je trasirao Knez Mihailovu ulicu kao skraćenu vezu između Tvrđave i Varoši, što je označilo početak organizovanijeg urbanog razvoja Beograda.
Tokom 20. veka su se menjali neki delovi ulice, ali je Knez Mihailova zadržala svoj reprezentativni karakter. 1987. godine, ulica je rekonstruisana i postala pešačka zona, popločana granitom. Tokom vremena, ulica se transformisala iz isključivo trgovačkog mesta u kulturno središte grada.
Danas je Knez Mihailova ulica i dalje poznata po svojoj istorijskoj vrednosti, arhitekturi i kulturnim događajima, privlačeći kako domaće stanovnike tako i posetioce.
Knez Mihailova ulica je bogata objektima od kulturne i istorijske vrednosti koji čine njen karakterističan ambijent:
- Hotel "Srpska kruna": Sagrađen 1869. u stilu romantizma, prvobitno kao najmoderniji hotel u Beogradu. Tokom vremena, u njemu su se smenjivale različite namene, uključujući smeštaj Narodne biblioteke Srbije između 1945. i 1970. godine. Danas je Biblioteka grada Beograda smeštena u ovoj zgradi.
- Kuća Marka Stojanovića: Izgrađena oko 1889. u neorenesansnom stilu prema projektu Konstantina Jovanovića. U njoj je nekada bila smeštena Akademija likovnih umetnosti, a danas je Galerija Akademije.
- Bloka građanskih kuća: Formiran krajem 19. veka, označava prekid sa tradicionalnom balkanskom arhitekturom. Sve tri zgrade imaju specifičnu arhitektonsku obradu koja se kreće od romantizma ka renesansi.
- Palata SANU: Izgrađena 1923-1924. u stilu akademizma sa elementima secesije. U ovoj zgradi se nalazi Biblioteka SANU, Arhiv SANU sa bogatom građom o istoriji Srbije, kao i Galerija SANU.
- Zgrada Prometne banke: Podignuta 1914. za potrebe Prometne banke prema projektu arhitekte Danila Vladisavljevića i inženjera Miloša Savčića.
- Zadužbina Nikole Spasića: Izgrađena 1889. u neorenesansnom stilu, kao stambena kuća beogradskog trgovca Nikole Spasića.
- Pasаž Nikole Spasića: Izgrađen 1912. u stilu secesije.
- Restoran "Grčka kraljica": Sagrađen 1835. u stilu akademizma.
- Hotel "Rusija": Zgrada sagrađena oko 1870. godine, a dograđena 1920.
- Ruski car danas kafe i restoran: Sagrađen 1926. u stilu kasne secesije sa elementima art deko-a.
- Zgrada Doma štampe u Beogradu: Knez Mihailova 6.
- Robna kuća Mitić: Prva savremena robna kuća u Beogradu, između dva rata u vlasništvu Vlade Mitića.
- Ostali objekti: Restoran "Kolarac", Tržni centar Rajićeva, Muzej Cepiter, Delijska česma.
- Piramida ispred zgrade SANU: Postavljena 1995. godine, ima četiri strane sa geografskim koordinatama i drugim informacijama.
Knez Mihailova ulica je utvrđena kao kulturno dobro od izuzetnog značaja 1979. godine zbog svojih kulturno-istorijskih i arhitektonsko-urbanističkih vrednosti.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.