BEOGRAD NA VODI projekat koji je postao simbol modernizacije i razvoja Srbije
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Projekat Beograd na vodi prvi put je predstavljen u obliku razrađenih crteža i slika 18. januara 2014. godine. Prezentaciju projekta održao je tadašnjem prvom potpredsedniku Vlade, Aleksandru Vučiću, i grupi visokih predstavnika vlasti, direktor novoosnovane kompanije Eagle Hills, Mohamed Alabar.
Tada je prvi put prikazana i kula visoka 180 metara, koja će postati centralna odlika čitavog projekta. Autor projekta za kulu Beograd naveden je kao projektantski biro "Skidmore, Owings & Merrill" iz Čikaga.
ŠABAČKI VAŠAR: Mala Gospoijina, luna park, buvlja pijaca, pečenje, muzika i garantovano dobar provod
MIONICA NA RASKRŠĆU PROŠLOSTI I BUDUĆNOSTI: Istorija mesta kroz vekove, njena prirodna bogatstva, značaj i kultura (FOTO/VIDEO)
ŠABAČKA CRKVA SVETIH APOSTOLA PETRA I PAVLA: Bogomolja, utočište i simbol stradanja srpskoga naroda
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu snimak koji prikazuje proces izgradnje projekta Beograd na vodi.
Projekat Beograd na vodi je pokrenut s ciljem da se revitalizuje ovo područje grada i unapredi njegov urbanistički izgled. U snimku se može videti kako izgleda izgradnja stambenih, poslovnih i turističkih objekata, kao i različitih infrastrukturnih radova koji se izvode kako bi se podigao standard i atraktivnost ovog dela grada.
- Kada smo krenuli u ovaj veliki projekat, malo ko je bio uz nas. Danas, svi su saglasni da su Srbija i Beograd uradili veliki posao. Mnogo izazova je pred nama, ali, zajedno, ujedinjeni, modernizovaćemo Srbiju i pobedićemo sve teškoće. Ponosan na Srbiju - napisao je predsednik na Instagramu.
Ideja projekta Beograd na vodi potiče iz 2014. godine, kada je potpisan sporazum između Vlade Srbije i kompanije Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Cilj projekta je stvaranje novog poslovnog, trgovinskog, kulturnog i stambenog centra koji privlači domaće i strane investitore, povećava zapošljavanje, poboljšava infrastrukturu i podiže urbanistički standard u Beogradu.
Početak i status izgradnje
Projekat Beograd na vodi predstavlja jedan od najambicioznijih urbanih razvojnih poduhvata u Beogradu, Srbiji. Izgradnja projekta započela je 2015. godine, a do sada su izgrađene brojne stambene zgrade, kao i tržni centar i hotel.
Prva faza projekta obuhvata dve stambene kule nazvane BW Residences, sa po 20 spratova i ukupno 296 stanova. Njihova izgradnja počela je 2015. godine i završena je 2018. godine.
Nakon toga, izgrađene su stambene zgrade BW Parkview i BW Vista, koje imaju 23 sprata i 244 stana. Obe zgrade su započete 2016. godine, a završene su 2019. godine.
Projekat je nastavljen sa izgradnjom zgrada BW Magnolia, BW Arcadia i BW Aurora, koje takođe imaju stambene jedinice i visoke spratove. Ove zgrade su započete 2018. i 2019. godine, a završene su 2020. i 2021. godine.
Projekat se dalje razvijao sa izgradnjom zgrada poput BW Simfonija, BW Verde, BW Terraces, BW Metropolitan, BW Aria, BW Aqua, BW Terra i BW Quartet, koji su pridodavali veliki broj stanova i različitih spratova projekta. Njihova izgradnja počela je u periodu između 2019. i 2020. godine, a neke su završene 2022. i 2023. godine.
Dodatno, u okviru projekta Beograd na vodi, izgrađen je i tržni centar "Galerija", koji se smatra najvećim u regionu. Otvoren je 2020. godine i pruža bogatu ponudu prodavnica i zabavnih sadržaja.
Metro
Odluka Vlade Republike Srbije od 14. aprila 2022. godine se odnosi na izmene i dopune Uredbe o Prostornom planu područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda – područje priobalja reke Save, u kontekstu projekta "Beograd na vodi". Prostornim planom je predviđen dalji razvoj tog dela grada i izgradnja objekata od javne važnosti, uključujući vrtiće, škole, zdravstvene ustanove, objekte kulture, sporta i rekreacije.
Najznačajni dodatak u Prostornom planu su planirane dve linije metroa u gradu Beogradu. Od tih dve linije, postoje i tri metro stanice: Sajam, Mostar i Savski trg. Ove stanice će se nalaziti u okviru projekta "Beograd na vodi", a imena stanica su data prema lokacijama na kojima će se nalaziti.
Planirano je da dve linije metroa imaju zajedničku metro stanicu na prostoru Savskog trga, koja će biti smeštena neposredno uz zgradu nekadašnje Železničke stanice.
Ovaj razvojni projekat ima za cilj da dodatno unapredi infrastrukturu i životni standard u gradu Beogradu, osigurajući moderni prevoz i bolje uslove za stanovnike i posetioce. Planirane linije metroa i stanice predstavljaju važan korak u razvoju javnog transporta i saobraćajne planiranosti grada.
Zahvaljujući velikim investicijama i angažovanju mnogih stručnjaka i radnika, projekat Beograd na vodi je postao simbol modernizacije i razvoja Srbije. Očekuje se da će završetak projekta doneti mnoge koristi građanima Beograda i privući brojne domaće i strane investitore, turiste i posetioce.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.