БЕОГРАД НА ВОДИ пројекат који је постао симбол модернизације и развоја Србије
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
Пројекат Београд на води први пут је представљен у облику разрађених цртежа и слика 18. јануара 2014. године. Презентацију пројекта одржао је тадашњем првом потпредседнику Владе, Александру Вучићу, и групи високих представника власти, директор новоосноване компаније Еагле Hills, Мохамед Алабар.
Тада је први пут приказана и кула висока 180 метара, која ће постати централна одлика читавог пројекта. Аутор пројекта за кулу Београд наведен је као пројектантски биро "Скидморе, Owings & Merrill" из Чикага.
ШАБАЧКИ ВАШАР: Мала Госпоијина, луна парк, бувља пијаца, печење, музика и гарантовано добар провод
МИОНИЦА НА РАСКРШЋУ ПРОШЛОСТИ И БУДУЋНОСТИ: Историја места кроз векове, њена природна богатства, значај и култура (ФОТО/ВИДЕО)
ШАБАЧКА ЦРКВА СВЕТИХ АПОСТОЛА ПЕТРА И ПАВЛА: Богомоља, уточиште и симбол страдања српскога народа
Председник Србије Александар Вучић објавио је на Инстаграму снимак који приказује процес изградње пројекта Београд на води.
Пројекат Београд на води је покренут с циљем да се ревитализује ово подручје града и унапреди његов урбанистички изглед. У снимку се може видети како изгледа изградња стамбених, пословних и туристичких објеката, као и различитих инфраструктурних радова који се изводе како би се подигао стандард и атрактивност овог дела града.
- Када смо кренули у овај велики пројекат, мало ко је био уз нас. Данас, сви су сагласни да су Србија и Београд урадили велики посао. Много изазова је пред нама, али, заједно, уједињени, модернизоваћемо Србију и победићемо све тешкоће. Поносан на Србију - написао је председник на Инстаграму.
Идеја пројекта Београд на води потиче из 2014. године, када је потписан споразум између Владе Србије и компаније Еагле Hills из Уједињених Арапских Емирата. Циљ пројекта је стварање новог пословног, трговинског, културног и стамбеног центра који привлачи домаће и стране инвеститоре, повећава запошљавање, побољшава инфраструктуру и подиже урбанистички стандард у Београду.
Почетак и статус изградње
Пројекат Београд на води представља један од најамбициознијих урбаних развојних подухвата у Београду, Србији. Изградња пројекта започела је 2015. године, а до сада су изграђене бројне стамбене зграде, као и тржни центар и хотел.
Прва фаза пројекта обухвата две стамбене куле назване BW Ресиденцес, са по 20 спратова и укупно 296 станова. Њихова изградња почела је 2015. године и завршена је 2018. године.
Након тога, изграђене су стамбене зграде BW Parkview и BW Виста, које имају 23 спрата и 244 стана. Обе зграде су започете 2016. године, а завршене су 2019. године.
Пројекат је настављен са изградњом зграда BW Магнолиа, BW Арцадиа и BW Аурора, које такође имају стамбене јединице и високе спратове. Ове зграде су започете 2018. и 2019. године, а завршене су 2020. и 2021. године.
Пројекат се даље развијао са изградњом зграда попут BW Симфонија, BW Верде, BW Terraces, BW Метрополитан, BW Ариа, BW Aqua, BW Terra и BW Quartet, који су придодавали велики број станова и различитих спратова пројекта. Њихова изградња почела је у периоду између 2019. и 2020. године, а неке су завршене 2022. и 2023. године.
Додатно, у оквиру пројекта Београд на води, изграђен је и тржни центар "Галерија", који се сматра највећим у региону. Отворен је 2020. године и пружа богату понуду продавница и забавних садржаја.
Метро
Одлука Владе Републике Србије од 14. априла 2022. године се односи на измене и допуне Уредбе о Просторном плану подручја посебне намене уређења дела приобаља града Београда – подручје приобаља реке Саве, у контексту пројекта "Београд на води". Просторним планом је предвиђен даљи развој тог дела града и изградња објеката од јавне важности, укључујући вртиће, школе, здравствене установе, објекте културе, спорта и рекреације.
Најзначајни додатак у Просторном плану су планиране две линије метроа у граду Београду. Од тих две линије, постоје и три метро станице: Сајам, Мостар и Савски трг. Ове станице ће се налазити у оквиру пројекта "Београд на води", а имена станица су дата према локацијама на којима ће се налазити.
Планирано је да две линије метроа имају заједничку метро станицу на простору Савског трга, која ће бити смештена непосредно уз зграду некадашње Железничке станице.
Овај развојни пројекат има за циљ да додатно унапреди инфраструктуру и животни стандард у граду Београду, осигурајући модерни превоз и боље услове за становнике и посетиоце. Планиране линије метроа и станице представљају важан корак у развоју јавног транспорта и саобраћајне планираности града.
Захваљујући великим инвестицијама и ангажовању многих стручњака и радника, пројекат Београд на води је постао симбол модернизације и развоја Србије. Очекује се да ће завршетак пројекта донети многе користи грађанима Београда и привући бројне домаће и стране инвеститоре, туристе и посетиоце.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.