Српско културно наслеђе у сигурним рукама: Годину дана дигитализације у САНУ спасило 160.000 страница историје
По угледу на светске метрополе и Београд је кренуо на своје дуго путовање кроз дигитализацију.
"Дигитални Београд" будућност је свих грађана Србије, а његов препород кроз путеве дигитализовања спроводе многобројни научници, уметници, предузетници, али и установе које кроз свој рад представљају ново дигитално доба.
У тај процес пре годину дана кренула је и Српска академија наука и уметности, када је тог 19. новембра 2018. године отворила Аудиовизуелни архив и центар за дигитализацију САНУ.
Аудиовизуелни архив и центар за дигитализацију САНУ је јединица САНУ у којој се обавља дигитализација грађе САНУ од изузетног културног значаја, као и грађа других установа културе. Архив се налази у простору који заузима четири нивоа у коме су задовољени сви стандарди које захтева дигитализација културног наслеђа – од регулисаних климатских услова до боје зидова.
Уметнички колаж Андреја Алфиревића: Изложба "СВЕТЛО" донела "дигиталну ренесансу" Београђанима! (ФОТО)
НАЈВЕЋИ КУЛТУРНИ ПРОЈЕКТИ: Дигитализација у Историјском архиву Београда (ВИДЕО)
Грађани у шоку! ОВАЈ ДЕТАЉ на београдском "Победнику" ипак НЕЋЕ БИТИ ИЗМЕЊЕН!
- Очекује се да ће Архив у једном тренутку бити у стању да произведе око четири до пет милиона дигиталних снимака годишње. Наравно, број снимака зависи од врсте материјала који се дигитализује. Средњевековни рукопис из 14. века, на пример, дигитализује се три до четири дана уз ангажовање три оператера, док новија издања Академије могу да се дигитализују брзином и до 2000 страна на сат. До сада су дигитализовани део Старе збирке Архива САНУ, мањи део ретких књига из Библиотеке САНУ и сва издања САНУ у последњих 16 година. Тренутно смо у процесу дефинисања процедура дигитализације, посебно када је реч о метаподацима, и постављању стандарда квалитета и времена потребног за дигитализацију различитих врста материјала. На основу ових стандарда направићемо процену колико је времена потребно за дигитализацију у зависности од врсте материјала - напомиње академик Александар Костић, председник Стручног савета Аудиовизуелног архива и центра за дигитализацију САНУ.
Српска академија наука и уметности препознала је значај дигитализације културног наслеђа за очување националног идентитета, али и важност врхунског квалитета дигиталних снимака и процедура које прате дигитализацију.
- Када је у питању драгоцено средњевековно наслеђе, пажљиво прегледамо сваку књигу iIi документ, морамо да прелистамо сваку страну пре него што почне снимање. Затим се формира тим са којим се разрађује план снимања. Пошто је материјал веома стар и фрагилан, не смемо доћи у ситуацију да га на било који начин оштетимо. Користимо и разна помагала како бисмо изравнали странице и тиме постигли врхунску оштрину на комплетној површини снимка - објаснио је део процеса дигитализације грађе стручни консултант за дигитализацију господин Бранислав Војновић.
- У првим годинама рада приоритет Аудиовизуелног архива биће дигитализација културног наслеђа које се налази у САНУ, с надом да ће у наредним годинама целокупна културна заоставштина коју чува САНУ бити дигитализована и доступна јавности. Извршене су обимне припреме, набављена је врхунска опрема, а протеклих шест месеци обављена је и темељна свакодневна обука оператера који раде на дигитализацији. До сада је дигитализовано више од 160.000 страна значајних старих књига и докумената. Архивистика не познаје брзину, ради се пажљиво и полако, зато што документа и књиге које су нам дате на дигитализацију морамо да вратимо у истом стању у ком смо их примили. Због тога су утврђене строге процедуре пријема и враћања грађе. Годину дана рада Аудиовизуелног архива и центра за дигитализацију је довољно да можемо да кажемо да је његово оснивање имало пуно смисла и да ће, како време буде одмицало, његов значај постајати препознатљив не само у оквирима Академије него и у широј стручној и осталој јавности – закључује господин Радослав Зеленовић, управник Аудиовизуелног архива и центра за дигитализацију САНУ.
Детаљније о процесу дигитализације у Српској академији наука и уметности можете видети и чути у видео снимку.