ШТА РУКОМ ПОКАЗУЈЕ КНЕЗ МИХАИЛО? Споменик на Тргу републике има своју причу
Прошли сте безброј пута поред споменика, али да ли знате одговор на ово питање...
Нема особе која барем једном, уколико је посетила наш главни град није изговорила ону чувену "Нађемо се код коња".
"НЕ СМИЈУ ТИ ВИШЕ РЕЋИ ДА СИ ХРВАТ" Писмо Теслине сестре које потврђује да је велики научник био СРБИН (ФОТО)
ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА УРНА СА СРЦЕМ АРЧИБАЛДА РАЈСА? На Кајмакчалану вео МИСТЕРИЈЕ, мештани тврде да иза крађе стоји ЈНА? (ФОТО/ВИДЕО)
Како је руски царски конзул СПАСИО ПРОСЛАВУ СВЕТОГ САВЕ: Споменик на Новом гробљу чува причу о једном изузетном официру и дипломати
Иако можда звучи неумесно или неправилно, а и знајући да је споменик подигнут у част кнезу Михаилу Обреновићу, овакав начин помињања споменика ипак је постао уобичајен и преноси се са генерација на генерације.
Прва иницијатива за подизање споменика јавила се у виду оснивања "Главног одбора за сакупљање прилога за споменик блажене памети кнезу Михаилу М. Обреновићу ИИИ", 2. јуна 1868. Дакле, већ после неколико дана од убиства кнеза.
По тој иницијативи, предвиђено је било да споменик буде у центру града. Посебно је било битно што се преко пута налази Народно позориште које је подигнуто Кнежевом заслугом.
Београђани су само желели да одају почаст трагично погинулом кнезу Михаилу Обреновићу, државнику који је коначно ослободио Србију од Турске стеге и донео јој независност.
Споменик је откривен 19. децембра 1882. године на Светог Николу, славу династије Обреновић. Свечаности је присуствовао и аутор италијански скулптор Енрико Паци, који је тим поводом од краља Милана Обреновића примио орден Витеза таковског реда другог степена.
Шта показује кнез?
Иако су поред споменика прошли безброј пута, многи Београђани не знају да он заправо симболизује ослобођење Србије од османске власти.
Кнез Михаило показује руком на још неослобођене српске крајеве.
Споменик је изведен у бронзи и састоји се из три дела: постамента, пиједестала и коњаничке статуе. Пиједестал је овалног типа са рељефним фризом. Пиједестал је постављен на други носећи постамент, обложен мермерним плочама и профилисаним блоковима, са украсима ливеним у бронзи и бронзаним плочама са именима ослобођених градова 1867. године Београд, Смедерево, Кладово, Соко, Ужице и Шабац.
На задњој, северној страни исписан је текст: "Књазу Михаилу М. Обреновићу ИИИ. благородна Србија".