СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ALCHAJMEROVE БОЛЕСТИ У БЕОГРАДУ: Саднице гинка билобе посађене у Пионирском парку (ФОТО)
Процењује се да у Србији живи више од 200.000 људи са Alchajmerovom болешћу
Поводом Светског дана борбе против Alchajmerove болести данас је у Пионирском парку организовано израчунавање ризика оболевања од деменције а симболично је засађено више садница гинка билобе, дрвета чији екстракт може да смањи ризик од деменције.
ОД ТРГА ДО СЛАВИЈЕ САМО ПЕШКЕ Два дана без аутомобила у центру града, ово су ИЗМЕНЕ у градском превозу и АЛТЕРНАТИВЕ
ЗАТВАРА СЕ ЦЕНТАР ГРАДА Без возила од вечерас до понедељка, у недељу БЛОКАДА око Аде! Ево свих измена на линијама
У организацији Градске општине: ЗЕМУНСКИ ПЕНЗИОНЕРИ СЕ УПОЗНАЛИ СА ЛЕПОТАМА БАНАТА! (ФОТО)
Процењује се да у Србији живи више од 200.000 људи са Алћајмеровом болешћу док у свету од деменције оболи једна особа на сваке 3,5 секунде.
Заменик градоначелника Горан Весић рекао је да као друство треба да реагујемо отворено и да не гурамо ствари под тепих.
- Вредност друштва се види и у односу према проблемима старијих људи а ми се, чини ми се, недовољно бавимо њиховим проблемима - рекао је он и додао да се проблемима старих морамо више бавити и тако показати да смо зрело друштво.
- Морамо показати да стари нису остављени сами себи и да им као друштво организовано помажемо - рекао је он.
Лекар специјалиста неурологије Драгана Куљић Обадовић рекла је да је становништво све старије па ће број деменција бити све већи.
- Симптоми су слабо памћење скорашњих догађаја, лошије сналажење у простору и теже проналажење речи а деменција је најчешћа код људи преко 65 година док је ако се појави код млађих често генетски узрокована - рекла је она и позвала да се код првих симптома грађани обрате за лекарску помоћ.
- Лека нема, али терапија коју имамо и која је у Србији доступна може да помогне појединцу а тако и друштву у целини - рекла је докторка и истакла значај породице и лекара опште праксе у примећивању првих симптома.
Председник Alchajmer групе која пружа помоћ и подршку популацији погођеној деменцијом преко телефенских позива Милан Јолерић објаснио је да три четвртине људи који имају симптоме деменције тога нису свесни.
- Због све старије популације Светска здравствена организација Алћајмерову болест назива пошашћу 21. века а код нас не постоји централни регистрар лиценцираних професионалних неговатеља и имамо недовољно капацитета за смештај и негу у институцијама система - рекао је он.
Како је нагласио постоје бројни проблеми због неинформисаности о Алћајмеровој болести као и незадовољства.
Процене су да ће у Србији 6-8 процената особа старијих од 65 година боловати од Alchajmerove болести, док је проценат код особа старијих од 80 година - 40.
Погледајте како изгледа центар Београда након јутрошње поплаве (ФОТО/ВИДЕО)
ПОЧЕЛИ РАДОВИ У ЗЕМУНСКОМ ВРТИЋУ "ЗВРК": Општина издвојила скоро 29 милиона динара за обнову
ХЕРОЈ И ЏЕНТЛМЕН, О ЊЕМУ ПРИЧА ЦЕО БЕОГРАД: Притрчао девојци и спасао је од БУЈИЦЕ у ЦЕНТРУ ГРАДА (ВИДЕО)
Поред Пионирског парка саднице гинка које је набавила Фарма Свис биће посађене у више београдских паркова, речено је данас.
Ово су НАЈМОЋНИЈЕ ФОТОГРАФИЈЕ које су икада направљене, а иза сваке се крије ПОСЕБНА ПРИЧА (ВИДЕО)