КАКВО ЈЕ ОВО ЗЕЛЕНО ЧУДО У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА? 10 милиона људи широм света одушевљено нечим што постоји само код нас, а ево чему служи (ФОТО/ВИДЕО)
Течно дрво у центру Београда.
Урбанизација са собом доноси и мањак простора за зеленило. Колико год сви знали да нам је оно неопходном, због честе сече дрвећа и изградње нових објеката на тежи начин схватимо да ваздух више није истог квалитета као раније. А и да, имамо све мање дрвећа.
Шапић: Нећу одсустати од уређења Савског шеталишта и уклањања сплавова, без обзира на све опструкције
Градоначелник Шапић: Грејна сезона почиње на време, не морамо да бринемо о енергентима
Градоначелник Шапић: Грејна сезона почиње на време, не морамо да бринемо о енергентима
ПОТПУНИ КОЛАПС У БЕОГРАДУ: На више локација у српској престоници саобраћај скроз стао, све је паралисано!
Како би тај проблем решио, научник из Србије, доктор биофизичких наука Иван Спасојевић је изумео "течно дрво". Смештен је у Македонској улици, близу општине Стари град. Делује као видео бим, али није - то је, стручно названо, први фото-биореактор у Србији.
Снимак на Тик Току видело 10 милиона људи
Да је ово велика ствар, говори и податак да је на ТикТок профилу, који прати 7 милиона људи, објављен снимак о том српском изуму. Сам видео запис погледало је 10 милиона људи, а објављен је пре 9 дана!
Објава је за само један дан, покупила више од 850.000 лајкова и готово 7.000 коментара, који на похвални начин говоре о српској иновацији.
У априлу ове године, и на Инстаграм профилу "Pubity" који има више од 32 милиона пратилаца окачена је објава о овом београдском "течном дрвету".
Како функционише "течно дрво"
Октуд идеја о такозваном течном дрвету?
Иван је видео проблем у томе да људи у великим градовима желе дрвеће и зеленило како би очистили ваздух, али да за то нема места. Размишљао је како би могао да реши тај проблем и дошао на јединствену идеју!
Зелени акваријум садржи шест стотина литара воде у којој се налазе алге. Оне везују угљен диоксид и путем фотосинтезе пречишћавају ваздух и производе чист кисеоник.
Можда "течно дрво" нема корење и лишће, али помаже пречишћавању ваздуха као право дрво. Што више чисти, објекат постаје све више зелен.
Систем замењује 200 квадрата травњака
Доктор Спасојевић је раније појаснио да се систем ослања на високу ефикасност микроалги у вршењу процеса фотосинтезе.
- Алге су ефикасније, у односу на копнене биљке, од неких десет до педесет пута, што значи да веома брзо везују угљен-диоксид - казао је он.
Овакав систем од 600 литара културе, замењује једно одрасло дрво или 200 квадрата травњака - објаснио је раније др Спасојевић, научни саветник Института за мултидисциплинарна истраживања.
Идеја да замени клупе за седење, а не дрвеће
Идеја овог пројекта није да се замени дрвеће, већ клупе за седење.
Обична клупа може да послужи само да се седне на њу и одмори, док овај пројекат предвиђа да грађани могу да седну, напуне мобилни телефон, али и да је увече објекат осветљен захваљујући соларној плочи. А успут и чисти ваздух.