ШТА МИ МОЖЕМО ДА ЗАПАЛИМО, НИ ВАТРОГАСЦИ НЕ МОГУ ДА УГАСЕ: Најчешће грешке грађана које задају главобоље херојима нације
Мало је људи који су дали себи за право да електро-инсталације препусте професионалцима
Командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Београда Милош Мајсторовић каже за РТС да је у 95 одсто случајева узрок пожара њудски фактор. Напомиње да се ватрогасци свакодневно боре са пламеном који су узроковани инсталацијама које горе због преоптерећења.
БЕНЗИНЦИ И ДИЗЕЛАШИ ОДЛАЗЕ У ИСТОРИЈУ: Европска комисија донела одлуку, да ли ћемо морати да се одрекнемо својих аутомобила
ЕПИДЕМИОЛОГ ПЕТРОВИЋ ПОСЛАО ПОРУКУ НЕВАКЦИНИСАНИМА: Разумеју да су се мобилни телефони модернизовали, али не и вакцине
БЕОГРАЂАНИН ЈЕ ПРЕ ПЕТ МЕСЕЦИ ДОБИО ДРУГУ ДОЗУ ВАКЦИНЕ: Антитела нису била сјајна на самом почетку, али шта кажу резултати сада?
Мајсторивић је гостујући у Београдској хроници изјавио да ватрогасци не би требало да се плаше пожара, али је он у среду био забринут када је чуо да гори магацин у Луци Београд.
- Сам објекат је велике квадратуре. Спречили смо да се шири у позицији коју смо затекли. Моја забринутост је била усмерена у правцу наредних сати, јер смо ангаживали поприличан број снага. Знајући како се пожари догађају ових дана на отвореном, страх ме је био да ће то бити проблем због ресурса јер нису довољно велики да угасе све оно што нашим суграђанима падне на памет да запале - истиче Мајсторовић.
Ветар је, каже, увек опасан за ватрогасце.
- Велике су материјалне штете изазване на овој интервенцији. Ми смо локализовали пожар, вршимо догашивање, нема потенцијалних опасности, мало дима. Сам објекат је тако изграђен у пожару је прилично оштећен. Сваки улазак ватрогасаца је ризичан - рекао је Мајсторовић.
Према његовим речима, у индустрији и привреди ватрогасци Београда се баве и потенцијалним локацијама пожара.
- Ми радимо оперативне карте гашења пожара. Сам магацински простори су велики проблем, јер ту је дневна промена робе. На сву срећу јуче није било експлозивним и опасних материја, па нам је било олакшано дејство - навео је Мајсторовић.
Наводи да је у 95 посто узрок пожара људски фактор.
- Ми смо увек криви за пожар. Склони смо да је крива пегла, инсталација, пегла, клима уређаји. Али морамо да се запитамо ко је то купио, ко користи. Држимо клима уређаје укључене по 50 сати, а нисмо извршили сервис. Превентивно деловање треба да иде преко апела на свест наших суграђана колико је то потенцијално опасно - каже Мајсторовић.
Каже да 30 година ради овај посао и пре 20 није било толико клима уређаја.
- Клима уређаје користимо сви, ако видимо да један стан има минумум једну климу, плус уређаји, а инсталације су у појединим зградама у већем делу Београда пројектоване пре 30 година када се није знало за клима уређај. То оптерећење је превелико. Свакодневно имамо пожаре који су узроковани инсталацијама које горе због преоптерећења. Требало би људи да се распитају, да провере какав је промер каблова. Мало водимо рачуна о томе. Мало је људи који су дали себи за право да електро-инсталације препусте професионалцима. То не кошта пуно, али бићете сигурни - нагласио је Мајсторовић.
Додаје да је свака стамбена зграда у приватном власништву.
- Стално причам да не треба да се плаши пожара онај ко га је већ доживео. Само људи који су имали материјалне штете и, нажалост, људске жртве својих ближњих схватају опасност, остали то гледају као вест, а то је јако лоше - напомиње Мајсторовић.
Каже да ватрогасцима број пожара не значи ништа, јер их очекују сваки дан.
- Пожари се догађају свуда и свима и број пожара зависи само од тога колико је топло време и да ли ће их бити на отвореном. Аутомобили су горели и јутрос - каже Мајсторовић.
Додаје да ватрогасци у Србији имају велики проблем око паљења стрњике.
- Ти пожари могу да изазову и велике материјалне штете. Имали смо претходних дана неколико комбајна који су изгорели, велике површине под житом које није пожњевено. Немојте то радити, ватрогасци неће имати довољно снага да гасе пожар какав је био јутрос и да буду на 50 локација где сте ви запалили нешто што вам смета - закључио је Мајсторовић.