Весић: Београд у наредном периоду очекује убрзани развој
Током прошле године Завод за заштиту споменика културе је заједно са Градом Београдом урадио пројекте за обнову 60 фасада на територији ужег језгра Београда
Завод за заштиту споменика културе града Београда обележио је данас 57 година постојања, а тим поводом градски менаџер Горан Весић је рекао да Београд у наредном периоду очекује убрзани развој и да ће се више уређивати споменици културе.
Одржан традиционални аматерски ауто “Рели младости“
- Завод за заштиту споменика културе града Београда је чувар националног блага и националне културе и зато ми посебно вреднујемо и ценимо рад ове институције - рекао је Весић.
ЦЕО БЕОГРАД ИМА ВОДУ! Весић: Завршен ремонт на Макишу
Како је навео, током прошле године Завод за заштиту споменика културе је заједно са Градом Београдом урадио пројекте за обнову 60 фасада на територији ужег језгра Београда.
Ове године Завод припрема још 50-ак таквих пројеката од чега је 12 већ урађено, додао је Весић на свечаности у просторијама Завода за заштиту споменика културе града Београда.
- То значи да долази време када ћемо заједно са Заводом обнављати споменике културе у центру Београда - рекао је Весић и истакао да је на Калемегдану већ почела обнова чесме Мехмед-паше Соколовића и Дамад Али-пашиног турбета.
Како је нагласио, чим буде завршен пројекат почеће и обнова малог степеништа Јелисавете Начић као и споменика захвалности Француској што, додао је Весић, заједно финансирају Влада Републике Србије и Влада Републике Француске. Наводећи да Београд у наредном периоду очекује убрзани развој, он је истакао да ће се се више уређивати споменици културе.
- На тај начин ћемо показати да, осим што градимо Београд, умемо да чувамо нашу културу и традицију - подвукао је Весић. В.д. директора Завода за заштиту споменика културе града Београда Оливера Вучковић је рекла да је овај дан за Завод, за све који су га стварали и даље стварају, за град Београд, за заштиту и културу уопште, веома значајан.
- Није велики број институција у земљи које могу да се похвале овако дугим, континуираним трајањем и преданим радом на очувању културног наслеђа - истакла је она.
Како је навела, урбани развој Београда у другој половини 20. и почетком 21. века праћен је великим променама које су утицале да се мања и однос према наслеђу.
- Завод је успео да испрати све промене и поштујући постулате струке успео да сагледа вредности нашег наслеђа, које чини суштину нашег националног бића - додала је Вучковић.