Весић најављује нове пројекте у Београду: Гради се метро, улазимо у борбу против дивље градње
Највећи пројекти предстоје у саобраћајној инфраструктури
Велики саобраћајни пројекти, још више туриста, сређивање улица, борба против дивље градње, графита и смећа само су део планова за Београд наредних година, изјавио је градски менаџер Горан Весић.
Прочитајте и:
- Поставили смо добре темеље за даљи развој града, најпре тако што смо покренули инвестициони циклус. Урбанистичким планом покрили смо око 65 одсто територије, имамо око 1.200 активних градилишта, милион квадрата и кроз њих око милијарду евра инвестиција. Усмерили смо развој Београда према рекама, а ширењем пешачких зона, уређењем паркова и изградњом бициклистичких стаза ово полако постаје хумани град - рекао је Весић.
Како је наведено у саопштењу Градске управе, он је истакао да највећи пројекти предстоје у саобраћајној инфраструктури.
Рекавши да Београд постаје и презагушен град Весић је нагласио да је само ове године регистровано више од 50.000 нових аутомобила, због чега је важно да се заврши обилазница око Београда, радови на унутрашњем магистралном прстену, изградња два тунела, оног између савске и дунавске падине, и другог испод Топчидерског брда, као и нови мост уместо Старог савског.
МУП мења камере на местима где су постојале
- У улицама које су недавно реконструисане град је поставио 33 камере које мере проток саобраћаја и служе само за то, али оне још нису укључене. Постоје и камере које је пре осам година бивша власт купила и оне раде - рекао је Весић.
- Од свих пројеката, најважнији ће ипак бити изградња метроа. То је наш план за наредне године и сигурно ће бити реализован - подвукао је Весић.
Од зараде џез фестивала монтиране нове столице у Великој сали Дома омладине
Он је поебно истакао да је Београд препун аутомобила, али и туриста, те да је циљ је да их буде још више.
- Желимо да их буде још више, да још дуже остају код нас. А за то морамо да проширимо понуду. Околина града је једна од могућности, установе културе су друга. Добро је што је отворен Музеј савремене уметности, али сада су нам потребне квалитетне изложбе. Добро је и што ће у априлу бити отворен Народни музеј, као и то што радимо на пројекту Музеја Николе Тесле који ће се у марини Дорћол, заједно са научно-истраживачким центром, простирати на 13.000 квадрата - рекао је Весић.
Отворена нова дечија манифестација у Београду: Ево чему се најмлађи највише радују (ВИДЕО)
Како је додао, ако и не можемо да се такмичимо са Лувром, након што буде готов и Музеј града Београда, гостима ћемо моћи да понудимо нешто уникатно и типично београдско.
- Поред милион квадрата легалне, у Београду тренутно ниче и од 150 до 200 хиљада квадрата дивље градње. То је први озбиљан проблем са којим ћемо се позабавити после избора јер је потребно да се мења читав низ закона. Инспекције по правилу ураде све што је у њиховој надлежности, а инвеститор не заврши у затвору, него наставља да гради - истакао је Весић.
Он је додао да ће после избора изнети предлоге о томе како да се санкционише дивља градња, примењујући искуства других земља, "можда чак и одузимање тих некретнина".
Ево како је од "објекта за дневни боравак деце" Ђилас направио ријалити империју
Поред великих пројеката, попут увођења канализације у целом Београду, завршетка изградње пет фабрика отпадних вода, у плану је и велико сређивање улица, каже Весић.
- Наше улице су у катастрофалном стању и треба нам од 500 до 700 милиона евра да обновимо само оне првог приоритета. То је велики новац, али морамо да уђемо у тај процес који је деценијама избегаван - рекао је он и додао да се морају пронаћи решења и за проблеме попут графита и смећа у граду.
ШАПИЋ НАШЕМ ОЦУ НА САМРТИ ОТЕО ЛОКАЛ: Стигла кривична пријава породице Алили
То није посао за једну власт, већ правац у коме град мора да се развија, истакао је Весић.
- Овај посао мораће да заврши ко год да дође на власт, а ја сам сигуран да ћемо ми добити поверење грађана - нагласио је Весић и додао да би до краја јануара требало да буде промењен Статут града.
- Општине ће добити веће ингеренције, али за потпуну децентрализацију чекамо промену Устава Србије. Наш план је да се град подели на две зоне, централну и приградску. Циљ је да житељи неког насеља могу у комшилуку да заврше 80 одсто својих послова - каже градски менаџер.