Вечерас отварање Народног музеја после 15 година: Благо поново пред публиком
Спктакл у центру града
Отварање Народног музеја је добра вест не само за Београд, већ и за целу Србију. Грађани ће поново моћи да виде благо које имамо, рекао је заменик градоначелника Београда Горан Весић за РТС.
Прочитајте и:
- Народни музеј је други који отварамо за девет месеци у Београду. Музеј савремене уметности отворен је 20. октобра прошле године, сада се отвара Народни музеј. То су наша два велика музеја која су била затворена око 15 година. Садашњи председник Александар Вучић је 2014. године, када је биран за премијера у једној од својих тачака у експозеу, навео отварање та два музеја у року од четири године. Успели смо у томе и то је први пут да је један премијер рекао да му је то важно. Велика је ствар поново отворити Народни музеј и грађани ће поново моћи да виде благо које имамо – истакао је Весић.
Према његовим речима, грађани ће моћи да виде прави мултумедијални спктакл на фасади Народног музеја која је обновљена и осветљена. Улаз у музеј ће, додао је, бити слободан три дана.
- Дошли смо у ситуацију да читава генерација деце која је завршила основну школу никада није ушла у национални музеј. Јуче сам са групом ђака посетио Народни музеј и по њиховим лицима сам видео да су срећни и поносни јер у својој земљи имају музеј као сваки европски. Када урадите такве музеје имате могућност да имате добре изложбе, тако ће следеће године бити изложба Марине Абрамовић у Музеју савремене уметности – нагласио је Весић и подсетио да је обнова Народног музеја пројекат који је водила Влада Републике Србије.
Он је истакао да се у Београду интезивно ради на томе да се обнови или изгради више других институција културе.
- На обновљеном Косанчићевом венцу планирана је нова градска галерија чија ће изградња почети, надам се, следеће године. Бићемо спремни да следеће године распишемо тендер за реконструкцију Музеја града Београда, то је зграда на углу Ресавске и Немањине. Тако ће музеј града први пут добити своју кућу, јер је он расут на много локација и први пут ће Београђани у јединственом простору моћи да виде своју историју. То ће бити јако модеран музеј који ће имати преко 10.000 квадратних метара. Интезивно радимо на претварању старе електричне централе на Дорћолу у Научно-истраживачки центар Никола Тесла, где ће бити музеј, библиотека, кампуси за студенте и истраживачке радионице. Ту ће бити највећи центар у свету за истраживање дела и рада Николе Тесле. Очекујемо да Министарство кулутре распише конкурс за идејно решење, а касније и главни пројекат за зграду опере и балета на Тргу републике – рекао је заменик градоначелника.
Весић је подсетио да је на прошлој седници Скупштине града усвојена одлука, урбанистички план за Филхармонију, што ствара основу да се крене у изградњу чим се заврши пројекат.
Ђилас против метроа, а некада причао да је приоритет
- Крећемо у реконструкцију Театра Бојана Ступице, Влада Републике Србије определила је средства, заједно са турском агенцоијом Тика, за реконструкцију турског купатила, 10. августа ће бити обновљен Споменик захвалности на Калемегдану, почетком августа завршавамо мало степениште, радићемо и велико. Одавно се више није улагало у културу и у реконструкцију објеката – навео је Весић.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић је рекао да је основна тема сутрашње седнице Скупштине града ребаланс буџета.
- Донећемо и одлуку да сви предузетници који послују у пословним просторима Скупштине града, који имају натписе на ћирилици, добију додатни попуст на плаћање закупнине. На тај начин желимо да помогнемо у очувању ћирилице и то ће бити први конкретан корак који ће Скупштина града урадити. Мислим да смо ми једина локална самоуправа која је то урадила. На овај начин желимо и друге да подстакнемо и да урадимо нешто у заштити ћирилице. Ћирилично и латнично писмо су наша писма али желимо да давањем додатних попуста стимулишемо оне који истичу натпис својих фирми на ћирилици. Ја сам преговарао са Старбаксом, који већ у октобру долази у Београд, да барем половина натписа буде на ћирилици. Реакција је била нормална јер они разумеју када неко штити своје писмо и језик – објаснио је Весић.
Према његовим речима, на дневном реду сутрашње седнице Скупштине града су и одлуке да сви инвеститори који у Београду инестирају више од 10 милиона евра имају право на посебну помоћ града Београда при решавању проблема да би се њихова инвестиција реализовала. Они који инвестирају преко 50 милиона евра имаће посебне радне групе на нивоу града где ће се решавати сваки проблем који имају са администрацијом.
- Тиме желимо да помогнемо да се више инвестира. Прошле године смо имали готово милион изграђених квадрата, то је рекорд последњих деценија и то показује да је Београд постао интересантан. Када неко дође у нашу земљу да инвестира треба му помоћи. То је добро јер се боримо за сваког инвеститора који значи не само изградњу, посао за индустрију већ и нова радна места – закључио је Весић.