ЗА ЊИХ НЕМА СПОМЕНИКА, СТАВЕ ИМ САМО БРОЈ ИЛИ ОВА ДВА ЗНАКА: Како у Београду сахрањују људе који НЕМАЈУ НИКОГА
Од почетка године на престоничким гробљима сахрањено је 37 грађана као Н. Н. лица, али било је и 148 сахрана особа које није имао ко да сахрани.
Од почетка године у Београду се бележи повећан број сахрана, само у септембру на осам гробља која су у надлежности ЈКП "Погребне услуге" обављено је 1.417 сахрана и кремација, што је скоро за 30 одсто више него у септембру 2019. године, пре избијања епидемије ковида 19.
"СТЕЗАО МУ ЈЕ ВРАТ, ПА ГУРНУО ГЛАВУ О КЛУПУ" Након оптужби оца да је наставник историје малтретирао његово дете, ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО МИНИСТАР ЛОНЧАР: Открио какво је стање у КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ након пожара (ВИДЕО)
ДОНЕТ НОВИ ПРОТОКОЛ ЗА ЛЕЧЕЊЕ КОВИД ПАЦИЈЕНАТА! Ево који лекови су укључени и које су НОВИНЕ
Тада је било свега 936 испраћаја на вечни починак, а током 2020. године 1.017.
Такође, од почетка године на престоничким гробљима сахрањено је 37 грађана као Н. Н. лица, али било је и 148 сахрана особа које није имао ко да сахрани.
У претходних нешто више од годину дана сахране ових лица обављају се искључиво на гробљу Збег, а ова гробна места немају споменик, али су обележена дрвеним крстом или пирамидом на којима су исписани основни подаци.
У случају Н. Н. лица назначен је само пол и број под којим се лице води код суда.
- Када преминулог нема ко да сахрани, а имамо све идентификационе податке обично се чека 10 до 15 дана, а повремено и нешто дуже да се појави неко од сродника, поготово ако се ради о страним држављанима - објашњавају надлежни из ЈКП "Погребне услуге".
- Затим се контактира и с центрима за социјални рад и проверава се да ли је преминули на њиховој евиденцији, односно да ли имају податке о потенцијалним сродницима.
Трошкове сахрањивања сноси општина на чијој територији је преминули имао последње пребивалиште, а ако се оно не може утврдити, онда трошкове плаћа општина на чијој територији је лице преминуло. Локална самоуправа која је обезбедила сахрањивање преминулог лица има право на надокнаду трошкова од особа које се биле дужне да обезбеде сахрањивање или из заоставштине преминулог.
Утврђивање идентитета преминулих Н. Н. лица је у надлежности Министарства унутрашњих послова, односно Института за судску медицину које обавља обдукцију и утврђује идентитет, а касније у сарадњи са МУП настоји да пронађе сроднике.
Ако се они не пронађу, посмртни остаци ових особа сахрањују се углавном ујутру, пре заказаних сахрана, у појединачним гробним местима, а у складу са свим прописима.
Према званичним подацима ЈКП "Погребне услуге", укупан број људи које није имао ко да сахрани у последњих неколико година варирао је између 115 и 180. Надлежни из овог предузећа тела пре сахране углавном смештају у капелу у Делиградској улици.