Занимљива туристима, омиљена Земунцима - увек жива пијаца Земун!
Земунска пијаца омиљено је место свих Земунаца и срце овог дела града.
Постоје записи да су крајем 17. века сељаци муштеријама у Земуну доносили робу "на ноге", у станове и куће, јер господа у то време није одлазила на пијацу. На земунској пијаци тада се снабдевала највише сиротиња.
Своју робу на овој пијаци, продавали су и Немци!
На ову пијацу у то време робу су најчешће допремали сељаци из Новог села, које је тада, као и данас, било познато по земљорадњи. Лубенице и грожђе превожени су реком из Старог Сланкамена, купус је долазио из најбољих башта на Лиду. На некадашњој земунској пијаци своју робу су продавали и Немци, и то путер, милерам и швапски сир.
Осим ове зелене пијаце, у Земуну је у то време на обали реке постојала и рибља пијаца. Ова традиција на неки начин задржала се до данас. Специфичност пијаце у Земуну одувек је била продаја свеже речне рибе из улова дунавских аласа. И данас, пијаца у Земуну је и те како специфична и препознатљива по томе што се на њој може пронаћи тек уловљена свежа риба дунавских аласа.
Стање на пијаци временом се променило, пијаца је постала модерна, чиста, са много бољим условима и за продавце, који овде свакодневно раде, али и за муштерије.
Данашња земунска пијаца налази се на Масариковом и Омладинском тргу, а Господска улица пресеца пијацу на два дела. Од јуна 2012. године Омладински трг је адаптиран као мултифункционални плато на коме је почела да ради прва мобилна пијаца у нашем региону.
Током 2016. године мобилна пијаца опремљена је са 45 нових мобилних тезги са сунцобранима, док су на Масариковом тргу постављене 353 рестилизоване тезге и 40 спољних расхладних витрина, а 2017. године цео Масариков трг је поплочан гранитним плочама.
Свакога дана на пијаци у Земуну, сада модерној и проширеној, могу се видети најразличитији људи шареноликих старосних доби, који у потрази за пре свега квалитетном, и својом омиљеном храном долазе баш на ово познато земунско место.
Земунска пијаца омиљено је место Земунаца, али и бројних туриста који на њу сврате приликом обиласка Земуна, Гардоша, Земунског кеја, и са ње понесу неки сувенир, најчешће неки наш домаћи специјалитет попут ајвара или меда, по коме ће је памтити.