Завршена прва фаза обнове Скадарлије, од септембра друга
Веома је важно да уредимо Скадарлију, јер Град Београд живи од туризма
Градски менаџер Горан Весић, заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић и директор „Зеленила – Београд” Слободан Станојевић обишли су данас обновљену чесму у Скадарлији, која је урађена према оригиналном пројекту из 1966. године.
Весић је подсетио да је рок за завршетак радова био 17. јул, због чега је извођачу радова „Зеленилу – Београд” захвалио на добро обављеном послу. Скадарлија је, према његовим речима, једно од места у Београду које, поред Храма Светог Саве и Калемегдана, посети скоро сваки туриста.
– Веома је важно да Скадарлија буде уређена у летњем периоду, када велики број туриста обилази српску престоницу. Ово је прва фаза обнове Скадарске улице, док се почетак друге фазе очекује у септембру, када ће почети обнова калдрме, постављање аутентичног мобилијара који је пројектовао архитекта Угљеша Богуновић 1966. године, али и замена водоводних цеви, које нису мењане годинама – најавио је градски менаџер.
Он је прецизирао да је обнова чесме коштала 6,5 милиона динара, док ће за уређење калдрме бити издвојено око 10 млиона динара, које је обезбедило Министарство за трговину и туризам, због чега је Весић посебно захвалио ресорном секретару Расиму Љајићу.
– Веома је важно да уредимо Скадарлију, јер Град Београд живи од туризма. У првих пет месеци ове године 360.000 туриста је посетило српску престоницу, што је за 14 одсто више него у истом периоду прошле године. Од тог броја страних туриста је било за 16 одсто више, а домаћих осам одсто више. Само у мају имали смо преко 100.000 туриста у Београду, што је за 18 одсто више него у мају прошле године. Број ноћења се, такође, увећао за 17 одсто, што је тенденција последњих неколико година, као и увећање броја страних и домаћих туриста за дупло – указао је градски менаџер.
Управо зато што Београд живи од туризма, у Скупштини града се ради на изради великог пројекта који треба да уреди туристичке зоне и знаменитости у престоници, најавио је Весић и додао да ће тада бити уведена и посебна правила у свакој од тих зона, која ће промовисати њихову аутентичност.
– Из истог разлога ће ове године бити рађен пројекат са Заводом за заштиту споменика културе града Београда, како би се Балканска сачувала као улица старих заната. Идеја је потекла од председнице општине Савски венац Ирене Вујовић, а ми смо се као град прикључили у њеној реализацији. На тај начин ћемо сачувати те микросредине које су важне не само за туризам, већ да би се сачувао и дух једног града – закључио је Весић.