"ПОНОСАН САМ на све што смо урадили": Дејан Матић о резултатима и предстојећим изазовима општине Земун
"У протекле три године асфалтирано преко 160 улица"
Једна од најлепших београдских општина је Земун, која се налази на десној обали Дунава, и представља део престонице богат вредним историјским наслеђем. Поред тога, стекао је репутацију раја за боеме, али и љубитеље културе и уметности, чему су допринеле разне културне манифестације. Међутим, Земун је дом за скоро 200.000 људи који живе у 37 насеља која се налазе у оквиру ове општине, због чега смо са првим човеком Земуна, председником Општине Дејаном Матићем, анализирали главне циљеве општине, актуелне радове али и успешне пројекте које је општина реализовала у претходном периоду.
Чињеница да сам изабран за председника ГО Земун у тренутку када је иста странка добила поверење грађана и на нивоу републике и града и градских општина, дало нам је могућност за спровођењем јединствене политике. То заправо значи да смо ми који водимо градске општине дошли у прилику да изнесемо праве проблеме грађана градоначелнику, а онда и председнику Владе и председнику Републике и да предузмемо све како би се они решили. Пред себе смо ставили задатак да равномерно развијамо целу општину, да се потрудимо да исте услове живота имају и грађани ободних насеља, као што их имају становници центра.
У складу са циљем, а то је равномеран развој општине, започели смо са асфалтирањем улица, евидентирали преко 320 неасфалтираних некатегорисаних путева, за три године асфалтирали преко 160, а само у овој асфалтираћемо 130 у свим деловима Земуна. Циљ је да у 21. веку грађани не газе блато и да сви имају исте услове живота. Радило се и ради се на изградњи канализационе мреже и у Батајници и на Алтини, Плавом хоризонту, али и у централном Земуну, тамо где је недостајала. Водоводна мрежа на Грмовцу у дужини од 7км, као и у Младих горана у Батајници у дужини од 1200 метара. По решавању тих основних потреба становништва, тежимо да у наредном периоду изградимо што више дечијих игралишта, спортских терена, реконструишемо и одржавамо школе, изградимо нова обданишта, реконструшемо здравствене станице, отворимо што више клубова за старије, уредимо фасаде у старом језгру Земуна, реконструишемо тврђаву на Гардошу, окончамо пројекат изградње Међународног путничког пристаништа.
Ради се на проширењу гробља, што је гориће питање грађана Батајнице. Пре неки дан отоворили смо Клуб за старије са градоначелником, а у договору са Владом Србије и градом, коначно ће се решити давно запостављени проблем за који нису имали слуха преставници некадашње градске власти, а то је завршетак петље, који ће укључити батајничане на ауто пут за Нови Сад и на обилазницу око Београда. Ове недеље расписује се тендер за пројектовање и завршетак радова очекујемо наредне године.
Поносан сам на чињеницу управо да ћемо уредити све улице у Земуну, да ће до краја мандата Замунски кеј имати међународно путничко пристаниште где је и постојало пре 200 година, да смо потпуно реконструисали пешачку зону у центру Земуна, да се ускоро завршава потпуна реконструкција Земунског градског парка који се простире на 15 хектара, да ће се следеће године завршити реконструкција здравствене станице у Угриновцима, да ћемо отворити ове године нови вртић на Алтини, чиме ћемо коначно стати на пут приватног вртића, вртића који је отворен закључивањем уговора између тајкуна Ђиласа и Ктитора, који грађане Београда кошта 23.000 еура месечне закупнине, јер не постоји могућност да се исти раскине до протека рока његовог важења. Оно што ми је веома драго је чињеница да смо донели Одлуку о праву на новогодишњу честитку мајци прворођене девојчице и дечака у Земунској болници. По први пут ова општина уручила је мајкама прворођене девојчице и дечака награду од по 100.000 динара, ваучер од по 25.000 динара Сосијете Женерал банке за куповину беби опреме, али и по златни дукат, дар златаре Перидот.
Већ сам напоменуо да смо у протекле три године асфалтирали преко 160 улица, да ћемо у овој години асфалтирати 130, да само Батајница добија нових 40 улица. Машине се тренутно налазе и на Алтини и у Бусијама и Земун Пољу и Батајници. После ових радова Бусије неће имати више ни једну неасфалтирану улицу.
Различити проблеми тиште наше суграђане, у зависности од тога да ли живе у центру Земуна или у ободним деловима. Неко тражи да му се уради улица, неко да му се изгради канализациона или водоводна мрежа, неко жели да испред његове зграде никне zellena површина или дечије игралиште. Ми се трудимо да будемо сервис грађана, да чујемо њихове предлоге и захтеве, да спроводећи јединствену политику, иницирамо радове код надлежних Секретаријата, тамо где нисмо ми директно у могућности да реализујемо њихове захтеве и спроведемо их у дело.
Део канализације у Алтини смо урадили већ, где је канализација гравитационог типа. А завршен је и велики колектор Земун поље-Дунав који ће за 15ак дана бити пуштен у рад. А у плану је и позиционирање фабрике за пречишћавање отпадних вода. Радови на изградњи канализационе мреже су већ рађени како у центру, тако и на Алтини и Плавом хоризонту, а ових дана почињу радови на изградњи у дужини од 5.5 км у Батајници.
Општина Земун поред излета, припремила је читав низ бесплатних програма за своје суграђане. Бесплатну школу пливања, бесплатну обуку рачунара, бесплатне радионице, карте за позоришне представе, обуку прве помоћи. Планирамо да обезбедимо и годишње чланске карте за библиотеку, а према њиховим захтевима, припремићемо и нове.
Општина Земун се труди да системски обезбеди безбедност деци за време боравка у школи. У складу са тим реализовали смо пројекат Безбедна школа и 21 основну школу колико их има у Земуну покрили видео надозором који је директно умрежен са полицијском станицом Земун, све школе су прошле и кроз пројекат Превенције вршњачког насиља. Удружење Чича Мичино позориште у сарадњи са полицијском станицом Земун припредило је едукативну представу Онај ко се лема другаре нема, где смо на један деци приближан начин се потрудили да треба да знају шта другарство значи. Наш Савет за безбедност и једини у Београду, крајем године реализовао је пројекат Петарде нису играчке, којим смо такође у сарадњи са ПС Земун и Сосијете Женерал банком, указали деци на могуће последице од употребе пиротехнике, која је нарочито изражена за време новогодишњих празника.
Таквих правних лица је 265 у овом тренутку. На овај начин желели смо да омогућимо њеним корисницима да уштеде новац, а тиме и поспешимо њихову куповну моћ.
Преко 20 година нико није покушавао да реши проблеме око решења које је својевремено општина дала грађанима који су добили или купили плацеве. У питању су новонастала насеља Хоризонти, Алтина, делови Батајнице, Бусије и делови Угринаца. Прошле недеље смо имали састанак са надлежнима и упознали смо их са проблемима са којима се грађани свакодневно сусрећу, а имају везе са ресором за грађевину, а на првом месту решење проблема у вези са имовином. На том састанку донели смо закључак да направимо радну групу, како бисмо се сви заједно укључили у решавању проблема у што краћем року.
Главни приоритет у наредном периоду поред инфраструктурних радова биће свакако решавање проблематике имовине општине. Закон о имовини не препознаје градске општине, препознаје јединице локалне самоуправе. Нама је узето све као општини и уписано је граду од стране ДС који су доносили закон у то време. Обесмислили су вођење општине на тај начин.
Радови на Алтини на изградњи вртића биће завршени у мају месецу. Након тога, улазимо у унутрашње опремање вртића, који се налази преко пута приватног вртића који је отворен захваљујући уговору између бившег градоначелника Драгана Ђиласа и Ктитора, а који грађане месечно кошта 23.000 евра, а не може бити раскинут до истека рока његовог важења. Када објекат буде завршен, видећемо са секретаријатом какав је даљи план за початак рада вртића.
Када је вода у општини Земун у питању и застарела и нелегална водоводна мрежа, која је увођена од шездесетих и седамедесетих година прошлог века, направљен је пројекат који би требало да се преслика и на остале делове града. Пројекат ће почети са спровођењем на Војном путу у Земуну где ће Водовод дати техничка решења и омогућити људима прикључке на нову легалну мрежу. Водовод ће преузети бригу о легалној мрежи и обрачунаваће људима потрошњу на основу очитаних водомера у сваком домаћинству и више грађанима неће стизати додатни рачуни за растур воде. То ће грађанима значајно олакшати живот и растеретити кућни буџет. Овај модел је пример како ће бити решен проблем растура воде на територији целог града.