АНЂЕЛА СЕ УБИЛА СКОКОМ СА НЕДОВРШЕНОГ ХОТЕЛА У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ: Сада њена мама има ПОРУКУ за све вас!
Да се не понови
Вербално насиље је често много тежи облик насиља од физичког, те се све више пажње поклања његовом елиминисању. У чијим рукама је одговорност? Да ли сав терет треба да падне на родитеље или школа треба да одигра кључну улогу?
Анђела Тодоровић се убила 27. маја 2014. године скоком са петог спрата недовршеног хотела "Звезда 2" у Врњачкој Бањи због увредљивих порука које су јој слале "другарице" које су је, како је Анђела говорила, мрзеле.
Сада њена мама Марина Стефановић за SrbijuDanas.com говори колико је опасно дигитално насиље и како му стати на пут.
- Мислим да све почиње из школе. Интернет је виртуелни свет и много је танка граница између тога што пружа веће могућности деци да дођу до сазнања и између оне тамне стране која нажалост однесе и животе. Мислим да у школи, можда у склопу информатике, или неког другог предмета треба да постоји настава која се бави управо овим проблемом.
2016. ГОДИНУ ИСПРАЋАМО ПУНИ ПОНОСА: Погледајте видео о нашој борби за другарство!
Марина тврди да проблем како дигиталног, тако и насиља уопште, би требало да се уврсти као обавезан предмет на часовима, како би се деца информисала шта је то, заправо, значи.
- Јер у школи деца, на часу, хтела то или не морају да чују све о том проблему. Било да је жртва или насилник морао би да чује и да размисли – ако је жртва: како да се одбрани, или, ако је насилник, о својим поступцима.
Наша саговорница сматра да је то најбољи начин да деца науче и да направе границу између пријатељског задиркивања, како неко не би схватио то као крајњу увреду, те да из тога произађе нешто много горе.
- Ипак деца највише времена проводе у школи, те је на школи и највећа одговорност.
Треба чешће причати о томе, свакодневно, те се Марина као и друштво нада да ће се ситуација променити и да ће се насиље потпуно истребити.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!