Овако треба да се ПОНАШАТЕ на Интернету како не бисте постали ЖРТВА ДИГИТАЛНОГ НАСИЉА
Деца најчешће жртве дигиталног насиља
С обзиром да је насиље на интернету и друштвеним мрежама постало све учесталије домаћа и светска јавност све више пажње посвећује начинима борбе против овог "новог" проблема у дигиталном свету. Дигитална писменост примаран је метод борбе и она је важна како за одрасле кориснике интернета тако и за најмлађе. Корисници интернета, посебно најмлађи - деца, често су изложени различитим врстама ризика на интернету те самим тим није мали број оних који постају жртве дигиталног насиља.
Почиње ПРВА КОНФЕРЕНЦИЈА о вршњачком насиљу у оквиру пројекта ,,Друг није мета”
Опасност је на сваком кораку: Фејсбук пун СЕКСУАЛНИХ УЦЕНА
Насиље на интернету штетно је како за појединца тако и за опште добро. Тим обликом насиља обухваћене су ситуације када је одређена особа или дете изложено нападу друге особе или детета путем интернета. Познато је да постоје две врсте насиља преко интернета: директан напад и напад преко посредника.
Да ли постоје одређена правила о томе како се понашати на интернету да се не би постала жртва дигиталног насиља? Колико важну улогу овде има дигитална писменост и шта никако не смете да урадите на интернету како не бисте постали жртва насиља? Одговоре на ова питања покушали смо да пронађемо уз помоћ наше саговорнице Добринке Кузмановић са Института за психологију Филозофског факултета у Београду.
Наша саговница каже да непостоји једноставан одговор на питање шта никако не смете да урадите на Интернету како не бисте постали жртва насиља.
Омладина забринута! Учестали позиви на дечјој линији због игрице "Плави кит"
- Излагање различитим врстама ризика на интернету, како показују резултати истраживања, доводи се у везу са већом изложеношћу дигиталном насиљу. Безбедно коришћење интернета представља један од кључних аспеката дигиталне писмености. Као што је пре појаве дигиталне технологије било неопходно да научимо да читамо и пишемо, тако је данас нужно да знамо како да заштитимо личне податке, водимо рачуна о траговима које остављамо на интернету, односно управљамо својим дигиталним идентитетом, да знамо како да препознамо предатора на интернету, разликујемо тзв. лажне вести (факе news) од истинитих вести итд. - каже Добринка Кузмановић.
Све чешће жртве насиља на интернету су најмлађи - деца. Због тога питали смо нашу саговорницу са Филозофског факултета шта родитељи треба да саветују деци како она не би постала жртве насиља.
Била је ПРЕТУЧЕНА и жртва ПЕДОФИЛА: Ову причу о Катарини Богићевић нико није знао!
- За почетак, родитељи би требало да се запитају какве су њихове дигиталне вештине и колико учествују у активностима своје деце на интернету, поготову када је реч о млађој деци. Децу треба подучавати да буду одговорни корисници интернета и да сва правила која важе у комуникацији лицем-у-лице важе и у дигиталној комуникацији. Затим, да информације о себи, својој породици или пријатељима не деле са другима, чак и ако позитивно процењују њихове намере. Да предузимају техничке мере заштите, поштују упутства за заштиту личних података и креирање безбедних лозинки - каже Добринка Кузмановић.
Такође, наша саговорница истиче да деца не треба да буду пасивни посматрачи уколико неко од њихових вршњака трпи дигитално насиље, већ да то обавезно пријаве одраслим особама. Од недавно постоји и Национални контакт центар за безбедност деце на интернету коме се може пријавити било која врста дигиталног узнемиравања.
Иако непостоји тачно упутство за понашање на интернету и како избећи могућност да постанете жртва насиља, дигитална писменост представља примарни вид заштите. Важно је споменути да дигитална писменост не значи стопостотну заштиту и да увек постоји могућност да постанете жртва дигиталног насиља. Због тога, неопходно је бити обазрив са "руковањем" друштвеним мрежама и интернетом.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!