СТРАШНО УПОЗОРЕЊЕ ПСИХОЛОГА: Деца ће бити све агресивнија у Србији
Психолог Александра Јанковић упозорава да ће малолетничко насиље постати све чешће и све бруталније уколико друштво хитно не предузме мере којима би се овај негативни тренд зауставио.
Вест да је малолетник покушао да у Београду силује жену (49), као и да су вршњаци из разреда претукли дечака (10) у Врању, потресле су Србију. Дечаку С.Р. (14) са Чукарице написане су у полицијској станици две кривичне пријаве, за покушај силовања и пљачку, али је потом пуштен кући јер је млађи малолетник.
Александра Јанковић наводи за портал SrbijaDanas.com да је забрињавајуће што се агресивност пребрзо премешта на све млађе узрасте.
- Пандорина кутија је отворена и нагомилана агресија све више излази на површину. Уз све факторе, од кризе до беспарице, најгоре је што деца свакодневно гледају приче о убиствима, насиљу у породици... Због тога није ни чудно што она несвесно почињу да верују да је насиље нормално јер им се таква порука константно шаље – прича Јанковићева.
Знају да неће бити кажњени
Она напомиње да велики проблем представља то што адолесценти постају све свеснији да ће њихово понашање проћи некажњено.
- Постаје непредвидиво ко ће и када нешто урадити. Раније је могло да се претпостави да ће проблематично дете бити у стању да насрне на некога, а сада се више ништа не може унапред гарантовати. Нормално је да адолесценти у том узрасту имају осећај да су свемоћни, па чак и да су бесмртни, због чега без икаквог страха чине разне ствари.
Јанковићева тврди да је суштина проблема у томе што су „малолетници постали свесни својих права, али не и обавеза“.
- Они сада врло добро знају да ће за кршење закона у том узрасту проћи без казне, можда уз неке минималне дисциплнске састанке, што веома злоупотребљавају. Немају страх да би заиста могли бити кажњени, нити стрепе за било какве последице.
Силовање као демонстрација моћи
Случај покушаја силовања жене од малолетника Јанковићева објашњава „искаљивањем нагомиланих фрустрација“.
- Силовање никада није резултат еротске привлачности. Оно је увек демонстрација моћи. Зато нажалост није изненађење да је малолетни делинквент напао жену која може да му буде мајка, па чак и бака. Код силовања је идеја да се жртва понизи, да се поништи као човек, а секс је само оруђе да се до тога дође. Због тога су у рату чешћа силовања него у мирнодопском периоду јер се тиме демонстрира надмоћ.
Јанковићева упозорава и да се одобравањем насиља над женама у телевизијским формама и на новинским стубцима адолесцентима шаље порука да ће проћи некажњено за иживљавање над слабијима.
Деца преотела ауторитет од родитеља
Алекснадра Јанковић упозорава да родитељи више немају ауторитет над децом.
- Деца су преузела ауториет од родитеља и то постаје озбиљан проблем. Родитељи се стално снебивају на помен деце, да им нешто не фали, да им све буде потаман... Све је више родитеља који не верују да је њихово дете у стању да учини нешто лоше, што деца увелико злоупотребљавају – каже Јанковићева.
- Том дечаку који је покушао силовање треба стручно помоћи и надгледати га. Друштво мора наћи времена да помогне таквој деци и не сме седети скрштених руку. Насиље над женама је нажалост постала свакодневна појава. Деца у друштву одраслих сваки дан гледају вербално насиље над женама, уз коментаре типа „ја бих њој показао на овај или онај начин“, а све уз сексуалну конотацију.
Вршњачко насиље као добар дан
Вршњачко насиље је, по речима Јанковићеве, доведено до стадијума да „више није вест“.
- Пре три или четири године шокирала би нас вест да је седам, осам вршњака брутално претукло другара из одељења, као што се догодило у Врању, али сада нас више то не изненађује јер нам је вршњачко насиље постало као добар дан. Над свима нама је извршен вид духовног геноцида. Тужно је да ми као народ чији су оснивачи свеци, Свети Сава и Свети Симеон Мироточиви, слави Ноћ вештица уместо Светог Луке. Немамо више ни култ родитеља, ни култ бака и дека. Немамо ни култ наставника и професора, тако да све делује као да смо над децом потпуно изгубили контролу – закључује Јанковићева.