УЛОГА ДРЖАВЕ У БОРБИ ПРОТИВ ИНТЕРНЕТ НАСИЉА: Шта држава ради да би обезбедила сигурност деце и младих
У борби против злоупотреба на интернету улога државе је од великог значаја посебно када дигитално насиље погађа најмлађу популацију - децу и омладину
Током последње две деценије интернет и модерне технологије постале су саставни део живота људи широм света. Број корисника интернета је у порасту а посебно забрињава чињеница да је све већи број деце међу корисницима. Са порастом броја корисника на интернету и друштвеним мрежама повећавају се самим тим и ризици којих великих број људи није ни свестан. И у Србији млади све више времена проводе на интернету те се самим тим поставља питање њихове безбедности.
РАЗОТКРИВЕН: Користио лажне профиле и нудио новац у замену за сексуалне услуге деци!
НИКАД СЕ НЕ ЗНА КО ЈЕ С ОНЕ СТРАНЕ МОНИТОРА: Како заштити дете од дигиталног насиља?
О сигурности деце на интернету као и конкретним корацима које држава Република Србија предузима и планира, портал SrbijaDanas.com разговарао је са Татјаном Матић државном секретарком из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Министарство омладине и спорта подржало акцију "Друг није мета"
Према речима Татјане Матрић Влада РС је на предлог ресорног министарства за телекомуникације у јуну 2016. године донела Уредбу о заштити безбедности деце на интернету.
- Један од циљева ове Уредбе јесте оснивање Националног контакт центра за безбедност деце на Интернету - изјавила је Татјана Матић.
Формирање Националног контакт центра за безбедност деце на интернету представља значајан корак Републике Србије у борби против насиља на интернету и безбедности деце. Зхваљујући контакт центру сви грађани моћи ће да се информишу и едукују на тему безбедности на интернету али и да пријаве све узнемирујуће и опасне садржаје.
- Морам да напоменем да се Министарство унутрашњих послова и одељење за високотехнолошки криминал институционално баве овим питањем још од 2007. године када је ово одељење и основано. Такође, ту је и Тим за превенцију насиља у Министарству просвете који постоји и ради од 2012. године. Затим, ресорно министарство за телекомуникације је 2010. године започело пројекат “Кликни безбедно” који се такође бавило овим питањем - рекла је Татјана Матић.
ПОЛИЦИЈА позива децу да пријаве родитеље ако објављују ОВО на Фејсбуку!
У борби против злоупотребе деце на интернету едукација има велику улогу. Са тим је сагласна и државна секретарка Татјана Матић која истиче да је едукација кључ борбе јер она заправо значи превенцију.
- Када се нешто лоше деси ми се онда суочавамо са последицама а последице некада могу бити трагичне. Последице могу имати веома негативне ефекте и зато је важно радити на едукацији, на информисању јер је то заправо најважнији вид превенције у борби против злоупотребе деце на интренету, рекла је Татјана Матић из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!