NIKAD SE NE ZNA KO JE S ONE STRANE MONITORA: Kako zaštiti dete od digitalnog nasilja?
Milena Ivanović za SrbijuDanas.com govori šta je potrebno kako dete ne bi postalo ni žrtva ni nasilnik
Sajber, odnosno digitalno je jedan od najopasnijih vidova nasilja. Još uvek nema odgovora na to da li je opasniji ovakav vid ili fizičko nasilje, ali svakako je jasno ko je njemu najizloženiji: deca.
Kako u osnovnim, tako i u srednjim školama drugarstvo je zamenila tehnologija: kompjuteri, mobilni telefoni i svakako internet, kome skoro svako dete ima slobodan pristup.
2016. GODINU ISPRAĆAMO PUNI PONOSA: Pogledajte video o našoj borbi za drugarstvo!
Tu nastaje problem, jer društvo nije dovoljno svesno u kojoj meri je opasno digitalno nasilje. Glavni zadatak je na roditeljima.
Milena Ivanović, supruga Olivera Ivanovića, na sreću, nije na svojoj koži iskusila sajber nasilje jer njen sin Bogdan ima tek 6 godina, te samim tim ni ne provodi vreme na internetu, ali je svakako zabrinuta za sve što bi moglo da se u budućnoti dogodi.
Ona za portal SrbijaDanas.com kaže da treba deci ograničiti pristup internetu i tako ih zaštiti koliko god je u moći roditelja.
- Današnje vreme je donelo mnogo dobrog, ali isto tako i lošeg. Sa tehnologijom stigli su i problemi, a jedan od njih je i digitalno nasilje. Mislim da je potrebno odrediti granice deci, jer svaki roditelj treba da zna šta mu dete radi. Treba ograničiti boravak za kompjuterom, igricama... Sve je stvar vaspitanja, kako učimo dete od malih nogu – kaže Milena Ivanović za naš portal.
Ona dodaje da ona kao roditelj neće moći da utiče na one koji su nasilnici, ali da može da utiče na svoje dete, uči ga i na taj način zaštiti.
- Najbitniji je podići svest o tome kakve opasnosti vrebaju na internetu, a nažalost, takvih opasnosti će biti sve više – završava naša sagovornica.
Prvi korak je da ste svesni opasnosti koju nosi internet, zatim razgovarati sa detetom i naučiti ga da prepozna nasilje, na kraju i kako mu se odupreti. Odgovornost je na društvu, bili oni mladi, stari, muškarci ili žene, srednjoškolci ili osnovci, a najveća odgovornost je na roditeljima, jer od njih zavisi da li će im dete postati, nasilnik, žrtva ili primer na koji svako treba da se ugleda.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!