НИКАД СЕ НЕ ЗНА КО ЈЕ С ОНЕ СТРАНЕ МОНИТОРА: Како заштити дете од дигиталног насиља?
Милена Ивановић за SrbijuDanas.com говори шта је потребно како дете не би постало ни жртва ни насилник
Сајбер, односно дигитално је један од најопаснијих видова насиља. Још увек нема одговора на то да ли је опаснији овакав вид или физичко насиље, али свакако је јасно ко је њему најизложенији: деца.
Како у основним, тако и у средњим школама другарство је заменила технологија: компјутери, мобилни телефони и свакако интернет, коме скоро свако дете има слободан приступ.
2016. ГОДИНУ ИСПРАЋАМО ПУНИ ПОНОСА: Погледајте видео о нашој борби за другарство!
Ту настаје проблем, јер друштво није довољно свесно у којој мери је опасно дигитално насиље. Главни задатак је на родитељима.
Милена Ивановић, супруга Оливера Ивановића, на срећу, није на својој кожи искусила сајбер насиље јер њен син Богдан има тек 6 година, те самим тим ни не проводи време на интернету, али је свакако забринута за све што би могло да се у будућноти догоди.
Она за портал SrbijaDanas.com каже да треба деци ограничити приступ интернету и тако их заштити колико год је у моћи родитеља.
- Данашње време је донело много доброг, али исто тако и лошег. Са технологијом стигли су и проблеми, а један од њих је и дигитално насиље. Мислим да је потребно одредити границе деци, јер сваки родитељ треба да зна шта му дете ради. Треба ограничити боравак за компјутером, игрицама... Све је ствар васпитања, како учимо дете од малих ногу – каже Милена Ивановић за наш портал.
Она додаје да она као родитељ неће моћи да утиче на оне који су насилници, али да може да утиче на своје дете, учи га и на тај начин заштити.
- Најбитнији је подићи свест о томе какве опасности вребају на интернету, а нажалост, таквих опасности ће бити све више – завршава наша саговорница.
Први корак је да сте свесни опасности коју носи интернет, затим разговарати са дететом и научити га да препозна насиље, на крају и како му се одупрети. Одговорност је на друштву, били они млади, стари, мушкарци или жене, средњошколци или основци, а највећа одговорност је на родитељима, јер од њих зависи да ли ће им дете постати, насилник, жртва или пример на који свако треба да се угледа.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!