ОД РУЖНЕ РЕЧИ ДО УБИСТВА: Ово су НАЈТЕЖИ облици вршњачког насиља које су претрпела ДЕЦА У СРБИЈИ!
Вршњачко насиље 2017. године се не сме поновити
Већ неколико година портал SrbijaDanas.com је у оквиру пројекта "Друг није мета" указивао на проблем вршњачког насиља као једног од веома озбиљних друштвених појава којима што пре треба стати на пут. 2017. година се већ ближи крају и неопходно је скренути пажњу на то колико је било много инцидената код малолетних лица. Туче, вређања, шамарање, претње и други облици злоставаљања готово да су сваки дан попуњавали рубрике у вестима "Друг није мета“. Наши стручни саговорници - психолози, педагози, правна лица и многи други давали су све време савете у вези са инцидентима који су се дешавали, а све у циљу да се такви догађају спрече или доведу до најмање могуће мере.
Прочитајте и:
Такође, у протеклој години скренули смо јавности пажњу на још један проблем који је неминовно дошао са савременом технологијом, интернетом и експанзијом друштвених мрежа - а то је дигитално насиље. Корисници интернета, посебно најмлађи - деца, често су изложени различитим врстама ризика на интернету, па самим број оних који постају жртве дигиталног насиља уопште никако није занемарљив. У протеклој години низале су се непријатности и инциденти, а све због оваквог облика насиља.
У борби против вршњачког насиља, у оквиру пројекта “Друг није мета”, протекле године одржан је низ активности, а само од неких биле су конференција о вршњачком насиљу у Дому омладине, интервјуи са познатим личностима о вршњачком насиљу током Медиа маркета на Сајму медија. У свим вестима у оквиру нашег портала, настојали смо да деци скренемо пажњу на то да се насиље не сме игнорисати, као што смо и њихове родитеље саветовали и информисали о свим мерама опреза и предострожности кад је реч о безбедности њихове деце.
Ипак, да бисмо још једном скренули пажњу на овај озбиљан проблем код младих, укратко ћемо вас подсетити на то шта се све десило у 2017. години од озбиљнијих ситуација, све са намером да се овакви инциденти не понове у наредној, као ни у годинама које су пред нама.
Јануар
Инциденти су већ почели на другом полугодишту школске 2016/2017.године. Један од најупадљивијих био је у Зајечару, кад је настала масовна туча ђака у школском дворишту, али и случај дечака из Ваљева који је признао да је жртва вишегодишњег насиља од стране својих вршњака. Крајем јануара, вест која је посебно потресла јавност тицала се дечака (14) из Београда који је попио лекове за спавање јер "није могао више да трпи насиље од стране другова".
МАСОВНА ТУЧА ЂАКА У ЗАЈЕЧАРУ: Шутирали се и насртали једни на друге (ВИДЕО)
Фебруар
У овом месецу упечатљива је била жестока туча малолетника у Нишу, приликом које су чак петорица дечака завршили на хирургији због задобијених повреда. Наш портал обелоданио је и проблеме са којима се носила једна београдска школа у којој је један ученик био страх и трепет за све друге вршњаке јер их је тукао, малтретирао и шамарао. Како су ученици причали, “због њега нису могли ни у тоалет”, а поводом целог случаја се активирао стручни тим школе у сарадњи са Центром за социјални рад.
Март
У марту, дечак (14) са Врачара је једва преживео бруталан напад након ударца флашом и боксером од стране свог вршњака. Слични инциденти дешавали су се у основним и средњим школама када су ученици задобили повреде ножем. Дешавало се и да су девојчице једне другима слале претеће поруке, због чега се сазивао хитан родитељски састанак. Један ученик из Алексинца је чак остао онесвешћен јер га је један малолетник шутирао у главу. Једна мајка објавила је на друштвеним мрежама фотографије свог сина како је обливен крвљу, а све због последица вршњачког насиља.
МАЈКА ОБЈАВИЛА СЛИКЕ КРВАВОГ СИНА: Годинама трпи вршњачко насиље, а школа ћути! (ФОТО)
Април
Током априла редовно смо информисали наше читаоце о дигиталном насиљу и о свим појавним облицима које ово преступништво подразумева. А онда се низ насиља по просветним установама наставио: мајка из Ниша је пријавила сексуално насиље аутистичног сина које му се десило у школи, а једном дечаку је поломљена вилица док су га тукли вршњаци. Овај месец се памти и по тучама девојчица у Великој Плани и Лебану, а неки инциденти су били забележени камером.
Мај
У емисијама „Живот прича“ обелодањене су страшне животне исповести мајки. Сви су чули за девојчицу Галу из Суботице која је преживела тортуру од стране вршњака, а само зато што има здравствених проблема. У истој емисији оглсила се и Весна Стаменковић, мајка дечака који је трпео насиље како у школи, тако и ван ње. Њено дете је добијало нападе панике због озбиљног насиља које је над њим вршено. У мају смо упозоравали и на видео игрице које су биле веома опасне по децу. Једна од њих била је и „Плави кит“, која позива децу на повређивање, па чак и самоубиство. Ова игрица је узела свој данак у Великој Плани, кад се дечак, навођен истом игрицом искасапио.
Јун
У јуну су пријављивани и случајеви малтретирања ученика од стране вршњака и то због другачије националне основе. Тада је у једној основној школи брутално претучен дечак ромске националности , а само зато што је махао српском заставицом. Јун се памти и по сексуалном злостављању једног десетогодишњака.
Јул и август
Током летњег распуста, наш портал је контролисао и СОС линију при Министарству просвете, кад су забележени бројни пропусти приликом њеног функционисања. Ипак, у медијском фокусу, јул је обележила вест о проглашавању случаја Алексе Јанковића застарелим. Због тога су уследиле реакције од стране јавности, а организовани су и протести од стране грађана који се нису мирили са овом одлуком.
Неопходност Алексиног закона
Подсећамо, Алекса Јанковић, ученик из Ниша, убио се 2011. године због вишемесечног малтретирања које је трпео у школи, и управо због овог случаја покренута је и иницијатива за доношење "Алексиног закона" који би заштитио децу од вршњачког насиља, а насилнике казнио. Организатори протеста говорили су о неопходности Алексиног закона и о реформи Закона о образовању.
Септембар
Већ 1. септембра ове школске године, на Косову је избио инцидент кад се група вршњака побила у школском дворишту, а севали су и ножеви. Током целог септембра било је туча и вербалног насиља, а крајем месеца један ученик из Београда је превезен у Ургентни центар због повреде главе након што је претрпео физичку тортуру.
Октобар
Насиље на Новом Београду, разљутило је јавност управо због тога што је дечак једне школе претучен јер су хтели да му отму новац и патике. Инциденти су се низали у Раковици и Врању, а крајем тог месеца министри Младен Шарчевић и Зоран Ђорђевић су указивали на то да је свако вршњачко насиље непримерен вид комуникације.
Новембар - поражавајућ случај у Аранђеловцу
Овај месец дефинитивно је обележио узнемирујућ снимак из Аранђеловца, кад је једна ученица средње школе добила чак 33 шамара од тране вршњакиња. На овај инцидент реаговао је чак и председник Србије Александар Вучић, поручивши да је веома забринут, али и да се морамо као друштво борити против оваквог облика насиља. Током овог месеца забележена су и бројна девијантна понашања – вршњаци су терали другарицу на непримерене чинове.
Децембар - туча боксером, рањавање ножем и убиство!
Докле може да оде озбиљност проблема вршњачког насиља најбоље нас је уверио случај у Панчеву кад је Иван А. (16) избоден од стране вршњака, након чега је преминуо. Овај случај десио се у парку, а јавност у Србији је занемела након те трагедије. Страшна сцена у Војној гимназији кад је младић ножем избо другарицу, такође је потресла јавност. Нажалост, инциденти су се наставили - после неколико дана ученик у Врњачкој Бањи претучен је боксером, због чега је завршио у коми, а за покушај убиства ухапшена су два малолетна лица.
Детаљи УБИСТВА 16-годишњака из Панчева: Сукоб СРЕДЊОШКОЛАЦА био заказан, али то НИЈЕ ОНО НАЈГОРЕ
Подсећамо, ово су били неки од озбиљнијих проблема и дешавања који су обележили 2017. годину, а коначан број је сигурно далеко већи. Надамо се да је ова година била за наук многима и да смо свим школарцима пренели веома битну поруку - да не сме бити насиља, већ само другарство и примерено понашање, зато што је ово проблем против кога се треба борити да би се деца касније развила у један здрав и паметан свет који ће своје најмлађе дане памтити само по лепим стварима.
Подсећамо, портал SrbijaDanas.com покренуо је пре две године пројекат "Друг није мета" који се бави превенцијом и сузбијањем вршњачког насиља. Придружите нам се у борби за безбедну и срећну децу!