АДЛИГАТ: Сахрањен публициста и новинар Коста Димитријевић
У Дому легата Удружења Адлигат на посебној изложби су приказани предмети новинара и публицисте Косте Димитријевића (1933-2021) који је сахрањен у суботу на Новом гробљу
Димитријевић је био члан оснивач Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат2, познати публициста и новинар.
Непознати и необјављени рукописи Милутина Бојића у Адлигату: Материјале поклонила његова породица (ФОТО)
Књига са посветом јединог арапског Нобеловца у Адлигату: Драгоцен поклон послао књижевник Мухамед Самави
Славни француски књижевник Жак Превер управо је Кости Димитријевићу отворио своја врата и дао интервју, Иво Андрић се Димитријевићу најличније поверавао у разговорима преточеним у књигу "Разговори и ћутања Иве Андрића", а Димитријевић је био и први новинар из Југославије који се усудио да посети Милоша Црњанског у Лондону. А то је само део важног животног и радног опуса у којем је настало 52 фељтона, 35 књига и више од 2.000 прилога у часописима.
Прославио се као новинар "Политике", а књиге су му превођене на француски, енглески, италијански и пољски језик. Димитријевић је писао приповетке, путописе, романсиране биографије, есеје и ликовне критике, а по његовим сценаријима урађене су многе радио драме и ТВ емисије.
Своју драгоцену збирку у којој се могу видети оригинални потписи и цртежи славног француског писца Жака Превера, италијанског режисера Виторија де Сике и Волта Дизнија, рукопис једне приповетке Исидоре Секулић поклонио је Удружења Адлигат у оквиру којег су отворени Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности, које је на сваки начин подржавао у последњим деценијама свог живота. Међу богатом донацијом књига, докумената и посвета налази се и ретко, прво издање "Одабраних стихова" (1954) Милоша Црњанског из Париза, са посветом Црњанског. Коста је Удружењу Адлигат поклонио и цртеж и песму Леонида Шејке, једног од најзначајнијих југословенских сликара, посвете Душана Матића и Добрице Ерића, оригиналне фотографије Иве Андрића, Десанке Максимовић, Весне Парун, Мирослава Крлеже, као и две потписане фотографије француског писца Жана Брулеа.
Као новинар Политике Димитријевић је често путовао ван тадашње Југославије, а само Париз је посетио тридесетак пута. Због свог критичког писања, током једног периода је био забрањиван, премештан на лошија радна места и примораван да води дуге судске спорове, искуство које је, као и своја путовања, талентовано и сликовито преточио у своје књиге.
Димитријевић је добитник низа награда и признања, укључујући пет награда за животно дело, између осталог Награде за животно дело УНС-а и УКС-а, Вукове награде, Октобарске награде града Београда, Награде академије „Иво Андрић” и многих других. Био је и члан Удружења књижевника Србије.