Ако нисте знали, данас почињу Некрштени дани: СПЦ током ових дана придржава се једног правила - Верски аналитичар појаснио причу о "демонима" који вечерас "излазе из земље"
Са данашњим даном у Србији почињу Некрштени дани, а који сваке године трају од 10. до 19 јануара, тачније до Богојављења. Српска православна црква током ових дана придржава се једног правила које током овог периода треба испоштовати.
Некрштени дани назив су добили јер Исус Христ тада још није био крштен, док у народу постоји и веровање да током тих дана из куће не ваља излазити од првог мрака, па све до свитања. Сматра се, наиме, како казује даље народно предање, да тада ноћу вребају опасне, нечастиве силе које излазе из земље, која је тих дана јануара отворена.
Верски аналитичар Драшко Ђеновић говорио је о Некрштеним данима, као и о старом веровању које постоји у нашем народу, па истакао како оно нема библијско и црквеном упориште, па да тако нема места за страх од демона и осталих мрачних сила, а о којима су у нашем народу преношене застрашујуће приче годинама уназад.
-Нема разлога за страх. Ради се о народном веровању које нема упориште у библијској науци. Некрштени дани су период када Исус Христ није крштен. Крштен је тек 8. дана. Верује се да је због тога земља отворена, да мртви излазе, демони, нечастиве силе, некрштени, а излазе од кад се смрачи, па све док не сване, односно, док петлови не запевају - објаснио је на почетку Ђеновић.
Ђеновић је говорио да хришћани верују да, ако је Бог са њима, ко ће онда бити против њих, те да места за страх или сујеверје нема. Такође, објаснио нам је овом приликом и да ли у Српској православној цркви постоје одређена правила којих се треба придржавати док трају Некрштени дани.
-Не постоје нека специјална правила, једино то да се избегава у појединим црквама да се деца крштавају, али и то није свуда, и тога, на пример, нема у руској православној цркви. Свакако, уколико је морање, деца се свакако крштавају и не гледа се да ли су у току Некрштени дани или не, јер се придржавају правила да "без крштења нема спасења.
Саговорник додаје како у мрачне силе у Србији посебно верују становници влашких крајева, односно, у Неготину, Петровцу на Млави и другим околним местима, док и у Војводини готово и нема.
-Таква веровања, као што сам већ рекао, немају упориште. Проблем је што код нас људи већином нису верници, већ су јако сујеверни. Стално чујемо "не ваља се", "урок је", па није ни чудо што се и једно овакво веровање током дана када Исус није крштен задржало међу нашим народом све до данас - закључује Драшко Ђеновић.