ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ АЛЕРГИЧНЕ НА ПОЛЕН! Стиже још већа ОПАСНОСТ, ево које МЕРЕ ПРЕВЕНЦИЈЕ треба да користите
Мирјана Митровић и з Агенције за заштиту животне средине каже да ћемо све до новембра мучити муку са поленским алергијама, а открила је и које мере превенције треба да применимо.
Алерголози кажу да се све више људи који нису имали проблема са овом врстом проблема јављају по први пут због тегоба са поленом. До када ћемо се борити са овим проблемом који нас највише мучи, говорило се у Јутарњем програму на ТВ Прва.
"ТО НИСУ КЛИНИЧКИ ИСПИТАНИ ПРЕПАРАТИ" Др Перишић уживо у програму открио да ли homeopatski лекови помажу или трују
ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ У СРБИЈИ И ДЕЦИ СТАРИЈОЈ ОД 12 ГОДИНА? Др Тиодоровић објаснио због чега је ВАЖНА вакцинација школараца
МОРБИДНО - НАЈТУЖНИЈЕ СРПСКЕ ИЗРЕКЕ: Користите их свакодневно, мислите да су смешне, а не знате колико су страшне
Како Мирјана Митровић и з Агенције за заштиту животне средине каже, нажалост до краја новембра можемо да очекујемо да ћемо мучити муку са алергијама. На руку нам не и иде и ово погоршање времена, које погодује развоју тегоба.
- Полен лети преко 100 километара од места извора, не помаже много ни када је трава покошена. Метеоролози су најавили кишу и то погодује алергичним особама јер просто тада се из ваздуха оперу све нечистоће, па и поленова зрна. Оно што мучи пацијенте тренутно јесте полен из трава које имају велики алргени потенцијал, траве су у пуном цвату, пуно се грађана јавља због овог проблема - каже Митровић.
Велики је број и оних који се први пут јављају.
- Овог пролећа је то пре свега било јер смо били затворени, стресна ситуација, све то утиче на наш имунолошки систем. То су све окидачи да се повећа број људи који се јављају са симптомима алергије, а то су цурење из очију, носа, свраб у ушима, смањена радна способност...
Како да се заштитимо? Иде летњи период, не знамо какво ће бити време, али кажу да ће бити више алергена. Које мере превенције можемо да применимо?
- Ово што сам до сада спомињала односило се на полене трава, а крећу и полени корова и та прича се смењује. Неко је био алергичан на полене дрвећа, који су били у неким мањим вредностима, па их смењују полени траве, корова, па озлоглашена амброзија, морамо да реагујемо на време, а то значи кошење. Не смемео да дозволимо да се развије, то је највећи алерген од 25. које Агнција по стандардима европске асоцијације прати. Постоји 27 мерних места на читавој територији Србији на којима се мери, и да пратимо кретања амброзије ако смо алергични, да се изместимо на места где је има најмање, то је на пример Златибор.
Освновне мере су кључ заштите, а ево шта сви који су осетљиви на полен треба да раде:
- У преподневним сатима, када је ветровито и сунчано, тада су највеће вредности и увек понављамо да не треба да излазимо у природу, и да не ветримо просторије. Већ после кише и у касним поподневним сатима, када роса, односно влажност обори све те вредности, тада можемо. Такође, да перемо косу по повратку, да променимо одећу, користимо климатизоване просторије. То су неки основни савети и, наравно да се не лечимо сами одређеним медикаментима, за то су задужени наши лекари и алерголози - истиче Мирјана.