Америчка развојна банка каже да је посвећена Балкану усред разговора о затварању српске канцеларије
„Напетост“ унутар банке
Америчка развојна банка (The У.С. девелопмент банк) изјавила је за Радио Слободна Европа да остаје посвећена подржавању приватних инвестиција на Балкану током трајања разговора званичника о затварању њене српске канцеларије.
Давид Marchick, главни оперативни директор Америчке међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ), рекао је РФЕ/РЛ (https://www.rferl.org/) у изјави 19. фебруара да је банка посвећена улагању у регион - укључујући кључну инфраструктуру и обновљиве изворе енергије - у светлу напора Кине и Русије да стекну утицај у региону.
- Нестрпљиви смо да надоградимо недавно обновљене ДФЦ-ове споразуме о подстицају улагања (Инвестмент Инцентиве Агреементс) са Косовом и Србијом, за које се и даље залажемо, и настављамо са појачаним фокусом започетим прошле године успостављањем регионалног присуства ДФЦ-а са седиштем изван амбасаде САД у Београду - рекао је у изјави.
Сугестије да је ново руководство ДФЦ-а размишљало о затварању београдске канцеларије у склопу нове стратегије да се више ресурса усмери на државе са нижим приходима изазвале су забринутост међу балканским заговорницима у Сједињеним Државама.
Енди Земенидес, извршни директор Хеленскоамеричког лидерског савета (Hellenic Америцан ЛеадерсхипЦоунцил), намењен унапређењу америчко-грчких односа, послао је 18. фебруара писмо ДФЦ-у и администрацији Џоа Бајдена да се противи поменутом затварању, рекавши да би то служило само интересима супарника Вашингтона.
- Није време за стварање забуне у погледу посвећености САД-а региону [Балкана]. Русија и Кина ће бити једине на добитку укоилко дође до смањеног присуства ДФЦ-а - рекао је он, према копији његовог писма.
- Нестрпљиви смо да чујемо да се ново руководство ДФЦ-а јавно обавеже на континуирану подршку Егејског и Западног Балкана, као и да обећа да ће задржати канцеларију у Београду - наводи се у писму Земенидеса.
„Напетост“ унутар банке
Marchick, који је радио на обнови на Балкану након босанских ратова 1990-их, рекао је да ће званичници ДФЦ-а у Вашингтону наставити да раде са особљем амбасаде и другима како би идентификовали могућности за инвестирање у региону.
Под условом анонимности, бивши званичници ДФЦ-а рекли су РФЕ/РЛ да је у развојној банци постојала напетост између оних који желе да усмере улагања на земље са нижим приходима, попут оних у југоисточној Азији и Африци, и оних који верују да би требало да се улаже и у пројекте у земљама са средњим и вишим приходима који промовишу америчке спољнополитичке циљеве.
Трамп је 2018. године одобрио стварање ДФЦ-а заснованог на Прекоморској корпорацији за приватна улагања (ОПИЦ) и другим америчким агенцијама у циљу бољег надметања са Кином за утицај у земљама у развоју.
Кина је кроз своју Иницијативу појас и пут (Белт анд Роад Инитиативе ) потрошила десетине милијарди долара на инфраструктурне и енергетске пројекте у земљама у развоју, укључујући Балкан, у жељи да прошири свој геополитички утицај и парира глобалној доминацији САД-а.
Трамп је проширио ликвидност и финансијске инструменте банке у поређењу са ОПИЦ-ом, овластивши је да америчким компанијама спремним да послују у државама са већим ризиком пословања обезбеди до 60 милијарди долара кредита, гаранција за зајмове, капитала и осигурања.
Предлог закона из 2019. године дао је дозволу ДФЦ-у да улаже у стратешки важне пројекте повезане са енергијом у земљама са вишим приходима, попут Грчке, која се сматра капијом ка стратешки важном западном Балкану.
Сједињене Државе такође настоје да смање енергетску зависност Балкана од Русије.
Трамп се у септембру сложио да отвори канцеларију ДФЦ-а у Београду у оквиру већег договора који је посредовала његова администрација ради нормализације економских односа између Србије и Косова.
Трампова администрација је веровала да јачање економских веза између Косова и Србије може да помогне у решавању њиховог вишедеценијског сукоба. Мандат београдске канцеларије, међутим, превазишао је две земље и укључио читав регион Балкана.
Растући руски, кинески утицај
Неки аналитичари су споразум који је посредовао Вашингтон посматрали као Трампов предизборни маневар. Разговор о затварању канцеларије долази недељама након што је Бајден ступио на дужност и свргнуо Трамповог именованог који води ДФЦ.
Канцеларија је прва ДФЦ-ова у Европи и дизајнирана је да се супротстави растућем руском и кинеском утицају на Балкану помагањем у довођењу америчких инвестиција у регион.
Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије и шеф Инвестиционог форума коморе за западни Балкан 6, који окупља свих шест привредних комора у региону, назвао је канцеларију ДФЦ у Београду „знаком дугорочне посвећености Америке“ региону.
- То говори земљама региона да су Сједињене Државе, дословно, инвестиране у њихов успех - рекао је Чадеж у изјави за РФЕ/РЛ.
Грчки министар за развој и инвестиције Адонис Георгиадис рекао је 17. фебруара да је ДФЦ већ одиграо "кључну улогу" у помагању привлачења заинтересованости америчких компанија за националну стратешку инфраструктуру.
Грчка приватизује многа државна добра, укључујући своје луке и бродоградилишта, која су постала геополитичко игралиште док се кинески, руски и амерички инвеститори надмећу за власништво.
Грчка такође проширује своју енергетску инфраструктуру како би постала транзитно чвориште за Балкан.
Америчких инвестиција у балкански регион и даље недостаје, кажу политичари попут бивше хрватске председнице Колинде Грабар-Китаровић.
Недавно је позвала САД да појачају своје присуство.
- Морам да кажем да сам разочарана овом врстом незаинтересованости коју сам видела протеклих година - из Сједињених Држава, рекла је Грабар-Китаровић 17. фебруара институцији Хоовер на универзитету Станфорд.
- Ако желите да заиста спречите друге да се политички мешају у одређено подручје, онда морате и сами бити умешани - рекла је она.
Такође је критиковала Сједињене Државе и Европу због одуговлачења интеграције Балкана у ЕУ и НАТО, рекавши да је управо њихова спора реакција на том пољу омогућила Русији и Кини да прошире свој утицај у региону.